15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Zgodnie z magisterium Kościoła, Matka Jezusa została wzięta do nieba z duszą i ciałem. W Polsce oraz wielu krajach Europy Matka Boska Wniebowzięta uważana jest za patronkę roślinności, a święto nazywane  Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat Kościoła katolickiego, ogłoszony w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięciu Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

Obchodzone 15 sierpnia święto nazywane w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej, nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Znakomitej (Kongo), bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy).
W Kościele jest obchodzone pod tą pierwszą nazwą od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej spektakularne obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Niezwykle ważne uroczystości odbywają się również na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.Odwiedzono: 358 razy
Opublikowano przez: Krystyna
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone