Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Zakon i jego historia
  Rok Jubileuszowy
  Pijarski Rok Powołaniowy 2012
  Pijarzy w Polsce
  Biblia
  Sakramenty
  Kwartalnik eSPe
  Pijarzy na świecie
  Duszpasterstwo powołań
  Modlitwa
  Szukającym drogi
  Humor
     Królowa Szkół Pobożnych
     Św. Józef Kalasancjusz
     Rok o. J. Górszczyka
     Aktualności
     Rozważania
     Akcje duszpasterskie
     Rekolekcje
     Świeccy pijarzy
     Katalog www
     Dokumenty, listy i orędzia
     Droga Krzyżowa
     Pijarzy dzieciom
     Ośrodek w Łapszach
     Pijarski kościół w ŁOWICZU
     Z PIJARSKIEGO ARCHIWUM
     Czy wiesz, że...
     Polecamy
     KONKURS na Grób Pański
     Święta Współbraci


E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto

Moje postanowienia w Roku Wiary:
- być na bieżąco z nauczaniem Benedykta XVI
- studiować Pismo Święte
- pogłębiać znajomość Katechizmu Kościoła Katolickiego
- inne postanowienie
- brak postanowienia
[Pokaż wyniki] [Wcześniejsze]


Małe Misterium Paschalne w szkołach w Warszawie
16 Kwietnia 2014 13:55
   Do tradycji szkoły pijarskiej w Warszawie wszedł już na stałe - dzień przygotowania do Wielkanocy. Dziś w Wielką Środę 16. 04. 2014 r.,  - gimnazjaliści wraz ze swoimi wychowawcami udali się do kina na film pt: " Syn Boży".  Dzieci klas IV - VI pod opieką s. Honoraty  uczestniczyły w małym misterium w kaplicy Objawień Matki Bożej, natomiast młodsze dzieci z klas O - III, uczestniczyły w Misterium w teatrze szkolnym.

Nasze pijarskie gimnazjum najlepsze w województwie w konkursie Taurona
16 Kwietnia 2014 13:42
   Filmik autorstwa Piotra Wieczorka oraz Wiktora Zatylnego - uczniów pijarskiego Gimnazjum w Bolesławcu został nagrodzony 1 nagrodą w konkursie „Moje energetyczne perpetuum mobile” organizowanym dla uczniów szkół gimnazjalnych w ramach programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA”.

Rekolekcje Wielkopostne w kościele św. Piotra i Pawła w Maciejowej
16 Kwietnia 2014 09:46
   Wielki Post powoli dobiega końca. W tym okresie, który przygotowuje chrześcijan do świętowania misteriów paschalnych, we wszystkich pijarskich parafiach i szkołach odbyły się Rekolekcje Wielkopostne.
W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Maciejowej tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne miały szczególny charakter. Chociaż parafia ta nie należy do Zakonu Pijarów, jednak jej proboszcz – ksiądz Grzegorz Krzystek – w tym roku zaprosił do poprowadzenia Rekolekcji kapłana z Zakonu Pijarów, o. Vitalija Siarko. Bowiem w kościele św. Piotra i Pawła w Maciejowej 50 lat temu zabity został pijar – o. Józef Górszczyk.

Niedziela Palmowa w Sanktuarium w Warszawie
15 Kwietnia 2014 14:30
Niedziela Palmowa w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży w Warszawie była przeżywana bardzo uroczyście. Liturgię ubogaciła swoim śpiewem scholka dziecięca pod dyrekcją Pani Małgorzaty Trzaskalik - Wyrwy, w oprawę liturgii bardzo zaangazowali się również Skauci Europy. Dzieci ubrane były w stroje, które przypominały dzieci hebrajskie.

Droga Krzyżowa na Kopcu Powstania Warszawskiego
15 Kwietnia 2014 14:25
   Od kilku lat Ojcowie Pijarzy  z Sanktuarium Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach  jeden raz w czasie Wielkiego Postu, przenoszą  nabożeństwo Drogi Krzyżowej z kościoła na Kopiec Powstania Warszawskiego.
Właśnie  w miniony piątek przed Niedzielą Palmową, 12 kwietnia 2014 r.   za krzyżem w plenerowej Drodze  Krzyżowej podążyli mieszkańcy Warszawy wraz z mieszkańcami Siekierek i księżmi Pijarami.

Niedziela Palmowa w Szczuczynie
15 Kwietnia 2014 14:06
   Tradycyjnie w Niedzielę Palmową w Szczuczynie, ze względu na dużą liczbę uczestniczących - Msze św. sprawowane były na zewnątrz świątyni. Oczywiście w Niedzielę Palmową wielką popularnością prawie w każdej parafii cieszy się konkurs na najładniejszą lub na najwyższą palmę. Wydarzenie to miało miejsce również i w szczuczyńskiej parafii na zakończenie Mszy św. dla dzieci.kartka z kalendarza
Czwartek 17
Kwiecien, 2014
imieniny
Anicety, Klary, Rudolfina

W 1575 r. w Balaguer w kościele św. Krzyża de Almat?, Józef Kalasancjusz przyjął tonsurę klerycką.

 • Przed nami Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne
  14 Kwietnia 2014 12:42


 • Wielki Tydzień - Dni w których
  streszcza się
  Tajemnica Chrystusa

 • Nowy 106 numer miesięcznika eSPe
  2 Kwietnia 2014 14:21 • eSPe 106
   - Post od fejsa

 • Weekendowe rekolekcje dla chłopaków
 • Polecane rekolekcje w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie
 • REKOLEKCJE PRZYGOTOWUJĄCE DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

 • Duchowa Adopcja Maturzystów
 • 13 Parafiada Środowisk Pijarskich w Krakowie
 • KAP - Kurs Animatora Pijarskiego
 • ADAPCIAK - obóz w Bieszczadach

          
                


               

                
                 
                 


  1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms
  Rekolekcje adwentowe na Facebooku

    "Brzytwą po schematach. Prawdopodobnie pierwsze rekolekcje na facebooku" - wywiad z Markiem Rosłoniem SJ, jednym z organizatorów rekolekcji na Facebooku

  Deon: Jaki jest Księdza obraz Boga?

  Marek Rosłoń SJ: Kiedyś inny i teraz inny. A w przyszłości pewnie jeszcze inny. Czyli zmienny.

   
  D: A teraz?

  MR: Teraz… nazwałbym go obrazem Boga Bliskości. Albo Bogiem Bożego Narodzenia, albo jeszcze inaczej - Bogiem “bez-lęku”.

   

  D: Co ma wspólnego Boże Narodzenie z lękiem?

  MR: No ma, bo, będąc Bogiem, trzeba mieć odwagę urodzić się noworodkiem, całkiem zależnym od kobiety i to biednej. W ogóle trzeba mieć odwagę, żeby żyć w bliskości i zależności od innego człowieka. A Bóg to zrobił. My mamy z tym chyba wciąż problem.

   
   

  D: Często mówi się, że obraz Boga, jest nie tyle ważny, co może nawet fundamentalny w życiu duchowym. Dlaczego?

  MR: Jest kluczowy nie tylko w życiu duchowym, ale w ogóle w życiu! Nabywamy go w dzieciństwie - po przodkach. I jeżeli nie skonfrontujemy tego obrazu Boga z prawdziwym Bogiem, który wychodzi nam na spotkanie, to już tak nam pozostanie do końca życia. Ja np. strasznie bałem się wizerunku Chrystusa, który stał na szafie w domu mojej babci. Jak byś nie stanął, to patrzył na ciebie. I widział… widział wszystko. Nawet jak cukierki wyciągałem z górnej szafki w kuchni jak nikt nie patrzył. On widział. Naprawdę się go bałem i naprawdę w niego wierzyłem! I gdybym się nie zmierzył z tym “demonem” z szafy, to już by mi tak zostało i dzisiaj też bym się Boga bał. I to nie tylko Boga.

   
  D: Nie tylko Boga?

  MR: No nie tylko. Bo jak boję się Boga to mam trzy możliwości gdy dorosnę. Albo wyprzeć ten obraz ze świadomości, ignorować - tak robi większość, przynajmniej do czasu, albo go pielęgnować - wtedy będę się bał wszelkich sytuacji bliskości i konfrontacji, albo istnieje jeszcze trzecia droga: droga porzucenia odziedziczonego obrazu Boga na rzecz spotkania się z Bogiem wychodzącym mi na przeciw w moim własnym życiu. To jest droga wolności.

   

  D: Wydaje się, że obraz Boga w Piśmie Świętym jest różny. W Starym Testamencie widzimy np. Boga-Wojownika, za to w Ewangelii Jezus mówi o Bogu Ojcu. Czy nie jest tak zatem, że każdy obraz Boga jest dobry?

  MR: Tak, każdy obraz Boga jest dobry… jeżeli jest tymczasowy. Ten obraz Boga walczącego (walczącego zresztą za Swój Lud) coś wyrażał, był wyrazem jakiegoś etapu w rozwoju relacji między Narodem Wybranym a Bogiem. Potem ta relacja się rozwija i kolejne obrazy Boga odchodzą w przeszłość. Te kolejne obrazy Boga przewijając się w Biblii pokazują jak człowiek coraz bardziej Panu Bogu pozwala się do siebie zbliżyć. Choć jest to okupione wielką ceną - głównie Pana Boga. Podobnie jest w naszym życiu osobistym. Obrazy Pana Boga muszą odchodzić w przeszłość. Bo to tylko obrazy! A z pożegnaniem każdego takiego obrazu jesteśmy o kroczek bliżej Boga Prawdziwego. I tak - daj Boże - aż do śmierci. A może i po śmierci?

   

  D: Jako jezuici organizujecie rekolekcje na Facebooku. Czego będą dotyczyć?

  MR: Schematów. Nie lubimy schematów i wypowiadamy im wojnę.
   
  D: Wojnę religijną?
  MR: Religijną.
   
  D: Brzmi co najmniej groźnie.

  MR: Bo to jest sprawa dość niebezpieczna. Grozi utratą obrazu Boga. Obraz Boga, stereotyp, to jest coś, co stoi pomiędzy nami a Bogiem. Ale my często wolimy ten nasz obraz… bo jest nasz.

   
  D: A Bóg?
  … przychodzi skądinąd. 
   

  D: A dlaczego akurat Facebook? Przecież jezuici znani są zasadniczo z prowadzenia rekolekcji w milczeniu.

  MR: Nie trzeba będzie gadać. Wystarczy czytać i pisać, pomyśleć i pomodlić się trochę. Gadać nie będzie trzeba.

   
  D: A bardziej serio...

  MR: Czy można być szczęśliwym w getcie? Choćby religijnym? Facebook to dzisiaj taki Areopag, nie wiem… main streem. My nie chcemy, żeby Ewangelia była w getcie i sami, jako chrześcijanie nie chcemy żyć w getcie. I nie chcemy też innych w takich mentalnych gettach zamykać.

   
  D: Jak będą przebiegać?

  MR: Na stronie rekolekcyjnej na Facebooku będziemy zamieszczali materiały rekolekcyjne. I instrukcje “krok po kroku”. Będzie coś dla umysłu, będą propozycje modlitwy osobistej i oczywiście forum do dzielenia się własnymi przemyśleniami.

    
  D: Jak można do nich dołączyć?

  MR: Trzeba kliknąć “lubię to!” na stronie Brzytwą po Schematach na Facebooku. Tylko ci co klikną będą mogli komentować wpisy, dzielić się świadectwami. Rekolekcje są tylko dla tych, co klikną.

   
  D: Ale kliknąć może każdy…
  MR: Jasne, każdy… kto chce.
    
  Dziękuję za rozmowę.
  I ja dziękuję.
   
  **************************************
  Czas trwania: 28.11 - 25.12.10


  Zagadnienia:
  dekonstrukcja powszechnie istniejących stereotypów dotyczących Boga. Często widać je w pytaniach o wiarę, o moralność i seksualność. Wiele osób pojmuje Boga jako system zakazów i nakazów, których przestrzeganie ma im zagwarantować wieczne szczęście. Tymczasem Bóg jest inny. W naszych rekolekcjach nie będziemy dawać jasnych odpowiedzi na pytania o Boga. Będziemy pokazywać, gdzie Go szukać, jak o Niego pytać.


  Organizacja:
  uczestnikami rekolekcji będą wszyscy, którzy przyłączą się do strony rekolekcji (można ją odnaleźć wpisując w wyszukiwarkę "Brzytwą po schematach - prawdopodobnie pierwsze rekolekcje na fb". Każdy tydzień adwentu będzie poświęcony innemu obrazowi Boga. Będą publikowane wtedy teksty zarówno z zakresu socjologii i psychologii, jak i zapraszające do modlitwy. Dodatkowo uczestnicy będą zachęcani do dzielenia się świadectwami.


  Prowadzący:
  Marek Rosłoń SJ,
  Mariusz Gajewski SJ
  Paweł Kowalski SJ

   
   
   

  ««Powrót

  wersja do druku    wyślij znajomemu