Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Zakon i jego historia
  Rok Jubileuszowy
  Pijarski Rok Powołaniowy 2012
  Pijarzy w Polsce
  Biblia
  Sakramenty
  Kwartalnik eSPe
  Pijarzy na świecie
  Duszpasterstwo powołań
  Modlitwa
  Szukającym drogi
  Humor
     Królowa Szkół Pobożnych
     Św. Józef Kalasancjusz
     Rok o. J. Górszczyka
     Aktualności
     Rozważania
     Akcje duszpasterskie
     Rekolekcje
     Świeccy pijarzy
     Katalog www
     Dokumenty, listy i orędzia
     Droga Krzyżowa
     Pijarzy dzieciom
     Ośrodek w Łapszach
     Pijarski kościół w ŁOWICZU
     Z PIJARSKIEGO ARCHIWUM
     Czy wiesz, że...
     Polecamy
     KONKURS na Grób Pański
     Święta Współbraci

E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto
 Tu jestes: Home :: Strona główna

Roraty - nabożeństwo coraz bardziej popularne

  Około tysiąca osób, głównie młodych, modliło się  w kościele ojców dominikanów w Poznaniu na Roratach. Ta poranna Msza ku czci Najświętszej Marii Panny w okresie Adwentu jest coraz bardziej popularna.

Tak liczna grupa młodzieży modliła się w poniedziałek rano w kościele ojców dominikanów w Poznaniu na pierwszych w tym roku Roratach.
Najbardziej popularne w stolicy Wielkopolski i jedno z najsłynniejszych w kraju nabożeństw adewntowych zainicjował 30 lat temu duszpasterz akademicki, o. Jan Góra. Na czele procesji niesiono krzyż, przed którym Jan Paweł II modlił się w Wielki Piątek 2005 roku, na tydzień przed śmiercią.
"Ten krzyż doznaje czci szczególnej, bo w pewnym momencie był centrum życia Ojca Świętego. Mając przed oczyma krzyż, z którym konał Jan Paweł II, módlmy się o Jego rychłą beatyfikację - zwrócił się na początku Mszy św. do wiernych o. Góra.
Podczas liturgii śpiewano chorał gregoriański, staropolskie pieśni adwentowe i łacińskie modlitwy.
Zamiast kazania, z brewiarza odczytano list pasterski św. Karola Boromeusza, w którym żyjący 400 lat temu arcybiskup Mediolanu pisał, iż "Kościół pragnie, abyśmy zrozumieli, że tak jak Chrystus raz jeden przyszedł na świat w ludzkim ciele, tak też jest gotowy przyjść do nas w każdej chwili i o każdej chwili i o każdej godzinie, jeśli tylko usuniemy przed Nim wszelkie przeszkody".
Popularność dominikańskich Rorat trwa od 1977 roku, gdy w Poznaniu zaczął pracował o. Góra. "Namówiłem wtedy młodzież, że warto wcześnie wstać, żeby wspólnie oczekiwać narodzin Chrystusa. Na początek przyszło osiem osób, ale z czasem liczba uczestników zaczęła wzrastać" - opowiada dominikanin.

Roraty - tak określa się Mszę św. ku czci Najśw. Maryi Panny sprawowaną podczas Adwentu.
Nie znamy pełnej historii rorat. W Polsce pierwsze wzmianki sięgają XIII w., od XIV w. znane są już w całej Polsce. Z odprawianiem Mszy roratniej wiąże się zwyczaj zapalania dodatkowej świecy.
Świeca roratnia to biała świeca ozdobiona białą lub niebieską wstążką, zapalana w czasie Mszy św. roratniej
Przyjmuje się, że świeca roratnia symbolizowała NMP jako Jutrzenkę „przed przyjściem” Słońca – Jezusa Chrystusa.


Świeca ta związana nierozerwalnie z roratami,  pojawia się na ołtarzu obok sześciu innych świec. Symbolizuje Matkę Boską, która oczekuje narodzenia Syna.
W naszych polskich kościołach od lat istnieje zwyczaj jej przystrajania. Asparagus, biała lub niebieska wstążka, czy kwiat wyróżnia ja spośród innych.

Zwyczaj zapalania siódmej świecy tłumaczy się różnie. Jedni widzą w nim nawiązanie do siedmioramiennego świecznika w świątyni jerozolimskiej. Inni łączą siedem świec z siedmioma stanami w dawnej Polsce. Król, prymas, senator, szlachcic, rycerz, mieszczanin i chłop zapalał swoją świecę i składał ją na ołtarzu. Mówił przy tym "Paratus sum ad adventum Domini", co znaczy: "Gotów jestem na Sąd Boży".
Msza roratnia ma w Polsce niespotykaną w innych krajach oprawę. To szczególny przejaw polskiej pobożności adwentowej. Do dziś specjalnie na roraty dzieci przygotowują lampiony, które podczas tej mszy rozświetlają kościoły. Ich światło rozprasza nie tylko mrok przed świtem, ale też symboliczny mrok przed Bożym Narodzeniem.
««Powrót

wersja do druku    wyślij znajomemu
POZOSTALE DZIALY SERWISU:
[ Strona główna ]      [ Zakon i jego historia ]      [ Rok Jubileuszowy ]      [ Pijarski Rok Powołaniowy 2012 ]      [ Pijarzy w Polsce ]      [ Biblia ]      [ Sakramenty ]      [ Kwartalnik eSPe ]      [ Pijarzy na świecie ]      [ Duszpasterstwo powołań ]      [ Modlitwa ]      [ Szukającym drogi ]      [ Humor ]     

1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms