Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Zakon i jego historia
  Rok Jubileuszowy
  Pijarski Rok Powołaniowy 2012
  Pijarzy w Polsce
  Biblia
  Sakramenty
  Kwartalnik eSPe
  Pijarzy na świecie
  Duszpasterstwo powołań
  Modlitwa
  Szukającym drogi
  Humor
     Królowa Szkół Pobożnych
     Św. Józef Kalasancjusz
     Rok o. J. Górszczyka
     Aktualności
     Rozważania
     Akcje duszpasterskie
     Rekolekcje
     Świeccy pijarzy
     Katalog www
     Dokumenty, listy i orędzia
     Droga Krzyżowa
     Pijarzy dzieciom
     Ośrodek w Łapszach
     Pijarski kościół w ŁOWICZU
     Z PIJARSKIEGO ARCHIWUM
     Czy wiesz, że...
     Polecamy
     KONKURS na Grób Pański
     Święta Współbraci

E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto
 Tu jestes: Home :: Strona główna

Najbardziej znane polskie cmentarze
2/2


Polskie cmentarze na świecie

Polskie nekropolie pojawiają się na świecie wszędzie tam, dokąd emigrowali Polacy lub też gdzie walczyli „za wolność waszą i naszą”. Cmentarze polskie zostały również na Wschodzie - po powojennym przesunięciu granic Polski na zachód na miejscu, w obcych już krajach, pozostali nasi zmarli.

Największą polską nekropolią poza granicami naszego kraju jest Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, gdzie pochowano około 20 tysięcy znanych Polaków, wśród nich są m.in. Poeta Seweryn Goszczyński, historyk Karol Szajnocha, Artur Grottger, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka. Częścią Łyczakowa jest Cmentarz Orląt, gdzie pochowani są młodzi ludzie, głównie studenci i uczniowie, którzy polegli w trakcie walki z Ukraińcami o Lwów w latach 1918-1919. W 1925 roku trumnę ze szczątkami jednego z anonimowych obrońców miasta przewieziono do Warszawy i umieszczono w Grobie Nieznanego Żołnierza. Historycy oceniają, że na Cmentarzu Orląt spoczywa blisko 3 tysiące młodych żołnierzy.

Wspominając polskie nekropolie na Wschodzie nie należy zapomnieć o wileńskiej Rossie, gdzie znajduje się grób matki Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka. Na polskim cmentarzu w Wilnie pochowani są również żołnierze polegli wiosną 1919 roku oraz żołnierze Armii Krajowej, zabici w trakcie II wojny światowej.

Cmentarze w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie upamiętniające polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku na rozkaz Stalina. W sumie zginęło tu 25 700 Polaków, którzy po 17 września 1939 roku dostali się do niewoli radzieckiej. Pierwszą nekropolię upamiętaniającą ofiary Katynia otwarto latem 2000 roku w Charkowie na Ukrainie, cmentarz w Katyniu (Rosja) poświęcono tego samego roku pod koniec lipca, trzeci cmentarz polskich ofiar totalitaryzmu radzieckiego otwarto we wrześniu 2000 roku koło Tweru.

Polskie nekropolie znaleźć można w setkach innych miejsc na świecie. Do najbardziej znanych należy cmentarz polskich żołnierzy na Monte Cassino, cmentarz w Montmorency pod Paryżem (pochowano tu m.in. Juliana Ursyna Niemcewicza i Adama Mickiewicza – szczątki Poety ekshumowano i przewieziono na Wawel), wiele polskich grobów znajduje się również na bodaj najsłynniejszym paryskim cmentarzu Pere-Lachaise – spoczywa tam Fryderyk Chopin.
fot. Cmentarz Łyczakowski i Wileńska RossaCmentarz na Pęksowym Brzysku – miejsce wyjątkowe

Stary cmentarz w Zakopanem na Pęksowym Brzysku to miejsce wyjątkowe. To jedna z najważniejszych i jednocześnie najmniejszych polskich nekropolii. Na niewielkim skrawku ziemi, tuż obok najstarszego zakopiańskiego kościółka przy ul. Kościeliskiej, pochowane są osoby, które zasłużyły się w historii stolicy Tatr.
Na cmentarzu na Pęksowym Brzysku leżą m.in.: Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski Sabała, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, ks. Józef Stolarczyk, Stanisław Witkiewicz. Powstanie nekropolii datuje się na około 1850 r.
fot. Na Pęksowym Brzysku
««Powrót

wersja do druku    wyślij znajomemu
1 2 
POZOSTALE DZIALY SERWISU:
[ Strona główna ]      [ Zakon i jego historia ]      [ Rok Jubileuszowy ]      [ Pijarski Rok Powołaniowy 2012 ]      [ Pijarzy w Polsce ]      [ Biblia ]      [ Sakramenty ]      [ Kwartalnik eSPe ]      [ Pijarzy na świecie ]      [ Duszpasterstwo powołań ]      [ Modlitwa ]      [ Szukającym drogi ]      [ Humor ]     

1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms