Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Zakon i jego historia
  Rok Jubileuszowy
  Pijarski Rok Powołaniowy 2012
  Pijarzy w Polsce
  Biblia
  Sakramenty
  Kwartalnik eSPe
  Pijarzy na świecie
  Duszpasterstwo powołań
  Modlitwa
  Szukającym drogi
  Humor
     Królowa Szkół Pobożnych
     Św. Józef Kalasancjusz
     Rok o. J. Górszczyka
     Aktualności
     Rozważania
     Akcje duszpasterskie
     Rekolekcje
     Świeccy pijarzy
     Katalog www
     Dokumenty, listy i orędzia
     Droga Krzyżowa
     Pijarzy dzieciom
     Ośrodek w Łapszach
     Pijarski kościół w ŁOWICZU
     Z PIJARSKIEGO ARCHIWUM
     Czy wiesz, że...
     Polecamy
     KONKURS na Grób Pański
     Święta Współbraci

E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto
 Tu jestes: Home :: Strona główna

Pozdrowienie chrześcijańskie21 listopada
Światowy Dzień Życzliwości
 – Dzień Pozdrowienia


” Kiedy przy pracy, między sobą  pozdrawiamy się wzajemnie zwrotem: Szczęść Boże!, wyrażamy w ten sposób naszą życzliwość wobec bliźniego, który pracuje - a równocześnie odnosimy jego pracę do Boga-Stwórcy. ”
Jan Paweł II

Powitania to zwroty grzecznościowe rozpoczynające lub sygnalizujące spotkanie. Obok pożegnań są to najważniejsze formy językowej grzeczności. Polacy najwięcej zwrotów grzecznościowych używają wtedy, gdy się spotykają, i wtedy, gdy się rozstają.
Oprócz najpopularniejszych: dzień dobry, do widzenia  Polacy stosują również  formuły religijne: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus (i skrócone, nieakceptowane przez Kościół: Niech będzie pochwalony oraz Pochwalony), a także Szczęść Boże (forma będąca z pochodzenia życzeniem).
Formuły te, uświęcone naszą tradycją stosowane są przez osoby duchowne i świeckie  (zwłaszcza przez osoby starsze), przez członków wspólnot religijnych, a także powszechnie w relacjach osób świeckich z duchownym.

Najczęstsze formuły pozdrowień:

AVE!!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
- Na wieki wieków. Amen.

(również przy pracy) Szczęść Boże!
- Szczęść Boże! (lub: Daj, Panie Boże!)

Chrystus Zmartwychwstał!
- Prawdziwie Zmartwychwstał!

Zostańcie z Bogiem!
- Boże prowadź!

Króluj nam Chryste!
- Zawsze i wszędzie!

Pokój z tobą!

obcojęzyczne: " Salem alejkum", "Szalom alejchem", oraz znane wszystkim, niezależnie od wyznania: "Peace with you" , "Gott mit uns"."Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"!  - piękne, chrześcijańskie pozdrowienie chyba zostało zapomniane. Dziś rzadko słyszy się go na ulicy, chyba że spotykasz się z księdzem, ani nie usłyszysz go w ustach gościa, wchodzącego do twojego  domu. Dziś mówi się "dzień dobry", ale czy on zawsze jest dobry?
Używajmy pozdrowień chrześcijańskich jak najczęściej!
Pozdrowienie  chrześcijańskie to znak, że wiara nie jest dodatkiem do naszego życia, ale kształtuje je w najbardziej codziennych przejawach!


,,...Niech z polskich ust  nie znika to piękne pozdrowienie  " Szczęść Boże! ", " Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! ".
Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest nasza chrześcijańska godność. Nie dopuśćcie, aby ją wam odebrano - bo próbuje się to robić! Świat pełen jest zagrożeń. Docierają one poprzez środki przekazu także do polskiej wsi. Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków..."
(Wykorzystano fragmenty z Homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Nabożeństwa Maryjnego na lotnisku w Muchowcu, 20 czerwca 1983 r.)


««Powrót

wersja do druku    wyślij znajomemu
POZOSTALE DZIALY SERWISU:
[ Strona główna ]      [ Zakon i jego historia ]      [ Rok Jubileuszowy ]      [ Pijarski Rok Powołaniowy 2012 ]      [ Pijarzy w Polsce ]      [ Biblia ]      [ Sakramenty ]      [ Kwartalnik eSPe ]      [ Pijarzy na świecie ]      [ Duszpasterstwo powołań ]      [ Modlitwa ]      [ Szukającym drogi ]      [ Humor ]     

1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms