Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Zakon i jego historia
  Rok Jubileuszowy
  Pijarski Rok Powołaniowy 2012
  Pijarzy w Polsce
  Biblia
  Sakramenty
  Kwartalnik eSPe
  Pijarzy na świecie
  Duszpasterstwo powołań
  Modlitwa
  Szukającym drogi
  Humor
     Królowa Szkół Pobożnych
     Św. Józef Kalasancjusz
     Rok o. J. Górszczyka
     Aktualności
     Rozważania
     Akcje duszpasterskie
     Rekolekcje
     Świeccy pijarzy
     Katalog www
     Dokumenty, listy i orędzia
     Droga Krzyżowa
     Pijarzy dzieciom
     Ośrodek w Łapszach
     Pijarski kościół w ŁOWICZU
     Z PIJARSKIEGO ARCHIWUM
     Czy wiesz, że...
     Polecamy
     KONKURS na Grób Pański
     Święta Współbraci

E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto
 Tu jestes: Home :: Strona główna

Zatybrze, dawna najuboższa dzielnica Rzymu - to tu św. Józef Kalasancjusz zakłada pierwszą szkołę...z wędrówek
po współczesnym
Zatybrzu
To tu, na Zatybrzu św. Józef Kalasancjusz, podczas swojego pobytu w Rzymie rozpoznaje swoje powołanie -  nauczyciela i wychowawcy.  To tu wędrując ubogą dzielnicą Zatybrza miał okazję zetknąć się z smutnym losem dzieci pozbawionych możliwości uczenia się, zepchniętych na margines społeczeństwa. Ich analfabetyzm determinował dalsze życie - pozbawione perspektyw, skazane na uległość złu, nieustanne szukanie pracy, życie zredukowane do najniższych posług.
To tu  zdecydował, że nie wraca do Hiszpanii. Postanowił się nimi zająć. W 1597 roku w zakrystii kościoła św. Doroty na Zatybrzu miało miejsce wydarzenie, którego znaczenia nikt jeszcze wówczas nie doceniał. W tak niepozorny sposób powstała pierwsza w Europie bezpłatna szkoła powszechna - otwarta dla wszystkich, nawet najbiedniejszych, szkoła bez żadnych ograniczeń, dostępna do dzieci różnych wyznań, narodowości i kultur. To na owe czasy była prawdziwa rewolucja społeczna.


Dzisiejsze Trastevere, bo tak po włosku nazywa się Zatybrze  pozostaje niejako obok głównych szlaków turystycznych, które większość turystów prowadzą do Watykanu, Koloseum, Forum Romanum, czy fontanny di Trevi. 
Malownicze uliczki, place i kościoły, przytulne trattorie, malutkie sklepiki z niepowtarzalnym charakterem  tworzą tu niezapomnianą  atmosferę dzisiejszego Zatybrza. Wyglądające na stare i zniszczone kamienice coraz częściej kryją w sobie ekskluzywne i nowiutkie apartamenty, które przyciągają sławy świata sztuki. Ponoć jednym z mieszkańców, spalonej ongiś przez Nerona dzielnicy, jest Bernardo Bertolucci! A pomyśleć, że jeszcze w latach 70. do Zatybrza nikt nie miał przekonania. Było ono typową proletariacką, brudną i zaniedbaną dzielnicą.
Tu znajduje się Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, bazylika św. Cecylii, kościół San Francesco a Ripa...
Nie udało mi się dotrzeć do kościoła św. Doroty, niestety zabrakło mi czasu. Może uda się następnym razem? ...a póki co - jeśli ktoś dysponowałby zdjęciami z tego miejsca proszę o nadesłanie, by uzupełnić  galerię Zatybrza.


 Galeria (więcej zdjęć):  "Zatybrze - Trastevere dzisiaj " - tutaj

««Powrót

wersja do druku    wyślij znajomemu
POZOSTALE DZIALY SERWISU:
[ Strona główna ]      [ Zakon i jego historia ]      [ Rok Jubileuszowy ]      [ Pijarski Rok Powołaniowy 2012 ]      [ Pijarzy w Polsce ]      [ Biblia ]      [ Sakramenty ]      [ Kwartalnik eSPe ]      [ Pijarzy na świecie ]      [ Duszpasterstwo powołań ]      [ Modlitwa ]      [ Szukającym drogi ]      [ Humor ]     

1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms