Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Zakon i jego historia
  Rok Jubileuszowy
  Pijarski Rok Powołaniowy 2012
  Pijarzy w Polsce
  Biblia
  Sakramenty
  Kwartalnik eSPe
  Pijarzy na świecie
  Duszpasterstwo powołań
  Modlitwa
  Szukającym drogi
  Humor
     Królowa Szkół Pobożnych
     Św. Józef Kalasancjusz
     Rok o. J. Górszczyka
     Aktualności
     Rozważania
     Akcje duszpasterskie
     Rekolekcje
     Świeccy pijarzy
     Katalog www
     Dokumenty, listy i orędzia
     Droga Krzyżowa
     Pijarzy dzieciom
     Ośrodek w Łapszach
     Pijarski kościół w ŁOWICZU
     Z PIJARSKIEGO ARCHIWUM
     Czy wiesz, że...
     Polecamy
     KONKURS na Grób Pański
     Święta Współbraci

E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto
 Tu jestes: Home :: Strona główna

Jaskółki - to najwierniejsze domostw przyjaciółki... Mity i fakty.

  W Polsce gniazdują 3 gatunki jaskółek: brzegówka (Riparia riparia), oknówka (Delichon urbica) oraz dymówka (Hirundo rustica). Pierwsza z nich zasiedla wygrzebane przez siebie nory w skarpach nad brzegami rzek i żwirowni. Pozostałe dwa gatunki związane są bardzo silnie z osadami ludzkimi, na terenie których budują swoje gniazda. Dymówki na ogół gnieżdżą się wewnątrz budynków, oknówki natomiast na zewnątrz, np. we wnękach okiennych.
O ile te pierwsze są dość konserwatywne w lokalizowaniu gniazd, to oknówki w ich umieszczaniu lubią zaskakiwać pomysłowością.
Wszystkie gatunki są tak towarzyskie, że ich podglądanie jest prawdziwą przyjemnością.
W Polsce jaskółki objęte są ochroną.


Ptaki te charakteryzują się długimi, zaostrzonymi skrzydłami oraz bardziej lub mniej wciętymi ogonami. Posiadają krótki dziób wyjątkowo szeroko otwierany, co umożliwia łowienie w locie owadów.
Z reguły jaskółki tak szybko latają, że nie jesteśmy w stanie im się przyjrzeć. Wydają się czarno-białe.
Oknówka  rzeczywiście taka właściwie jest - granatowy kolor jest ledwo widoczny. Brzegówka jest brązowo-biała. Ale dymówka (poniżej ) to bardzo piękny i kolorowy ptak.

Jaskółki do zasiedlenia wybierają okolice z  błotnistymi kałużami, bo  właśnie błotka wymieszanego ze śliną ptaki te  potrzebują do lepienia swoich gniazd.  Być może właśnie dlatego w miastach i wsiach zachodniej Europy, które są szalenie czyste -  na podwórkach są albo trawniki, albo chodniki -  jaskółki obecnie giną. Dochodzi nawet do tego, że aby je ratować niektórzy zachodnioeuropejscy miłośnicy ptaków specjalnie robią błotne kałuże.
W  gniazdku samica znosi od 4 do 6 białych jaj. Wysiadują je na zmianę oboje rodzice, a po dwóch tygodniach już wykluwają się młode, które są karmione przez rodziców przez około miesiąc, by potem bardzo szybko się usamodzielnić i  zacząć już na własny rachunek  polować.

Znane jest  powiedzenie: będzie padać, bo jaskółki nisko latają.
Dotyczy jaskółek  oknówek, bo te człowiek mógł z łatwością obserwować. W tym powiedzeniu jest dużo prawdy. Otóż jaskółki oknówki podobnie jak inne jaskółki polują na drobne latające w powietrzu owady.  Oznacza to, że jaskółki są tam gdzie owady, a przed deszczem owady zniżają lot, żeby w razie, gdy zacznie kropić szybko wylądować na ziemi i gdzieś się schować. Oczywiście człowiek nie mógł wypatrywać maleńkich owadów, za to znakomicie widział, na jakiej wysokości latają jaskółki.

Wróćmy jednak  do gniazda. Otóż jaskółki nie lepią ich podobno na byle jakim zabudowaniu. Nie budują go na niepewnym, starym, walącym się domu. Podobno nawet dziś inżynierowie analizując i kwalifikując wstępnie do remontu zabudowania, pytają, czy gnieżdżą się tam jaskółki. Jeśli tak - wtedy zapewniają, że remont tak szybko nie jest konieczny... można jeszcze przez jakiś czas spać spokojnie...

Niestety, życia nie ułatwiają jaskółkom najwyższe władze naszego kraju. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał w 2003 roku rozporządzenie, które nakazuje rolnikom zabezpieczyć budynki gospodarskie przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie, czyli także przed jaskółkami. Brzmi to jak wyrok.
Jest to poważne zagrożenie  dla jaskółek, zwłaszcza dla dymówek, które gniazdują prawie wyłącznie w takich miejscach. Restrykcyjne przestrzeganie tego rozporządzenia może bardzo mocno zredukować polską populację tych ptaków. W uzasadnieniu takiej decyzji mówi się  o możliwości przenoszenia przez jaskółki chorób, głównie gruźlicy i ptasiej grypy, jednak i ten argument zdaje się mocno przesadzony i niedostatecznie udokumentowany.
Należy pamiętać, że ptaki te zjadają ogromne ilości much, które uznawane są od dawna za roznosicieli wielu chorób.

Pod koniec sierpnia, tuż przed odlotem jaskółki zbierają się gromadnie na drutach telefonicznych. Siadają obok siebie i szczebioczą, co przypomina ponoć dyskusje parlamentarne. Dlatego na takie "zebrania" mówi się: sejmikowanie.
Jaskółki odlatują od nas do Afryki. Wędrówkę wiosenną zaczynają z początkiem marca, by w sześć tygodni pokonać ponad 10 tysięcy kilometrów i przybyć znów do Polski w kwietniu / maju.

Jaskółki  są  bohaterami różnych powiedzeń i przysłów:

Kiedy się jaskółka zniża - deszcz się zbliża
Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany, że niedobre są zmiany.


wszystkie zdjęcia pochodzą z: www. pl.wikipedia.org.
««Powrót

wersja do druku    wyślij znajomemu
POZOSTALE DZIALY SERWISU:
[ Strona główna ]      [ Zakon i jego historia ]      [ Rok Jubileuszowy ]      [ Pijarski Rok Powołaniowy 2012 ]      [ Pijarzy w Polsce ]      [ Biblia ]      [ Sakramenty ]      [ Kwartalnik eSPe ]      [ Pijarzy na świecie ]      [ Duszpasterstwo powołań ]      [ Modlitwa ]      [ Szukającym drogi ]      [ Humor ]     

1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms