Księga gości    |    Kontakt    |    Adresy    |    Szukaj    |    Forum    |    Galeria    |    Kartki    |   
  Strona główna
  Lektura Pisma Św.
       Księgi Pisma Św.
       Tabela chronologii biblijnej
       Mini słownik biblijny
       Świat Biblii
       Poezja w Piśmie Św.
       Czym są Ewangelie ?
       Czy Biblia to podręcznik
       Ciekawe strony www
  Modlitwa Pismem Św.
  Fragmenty Pisma Św.
  Biblia w malarstwie
  Konkurs Biblijny

E-mail
Hasło
 » Zapomnialem hasła
 » Załóż konto
 Tu jestes: Home :: Biblia :: Lektura Pisma Św.

MOJA LEKTURA PISMA ŚWIETEGO

Sprawcie sobie Pismo Święte jako lekarstwo dla swojej duszy. Postarajcie się przynajmniej o Nowy Testament: Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy, jako swych stałych nauczycieli
(św. Jan Chryzostom).

 W Piśmie Świętym każdy może znaleźć - jeśli tylko szuka - odpowiedź na dręczące go pytania. To słowa św. Grzegorza Wielkiego. Na pewno i w Twoim życiu nie brakuje sytuacji, w których tęsknisz z słowem od Boga. Tyle jest pytań w Twojej codzienności. Chcesz postępować tak, jak On tego pragnie, natomiast nie wiesz, jak Go usłyszeć, zrozumieć. Poniższe uwagi posłużą Ci, byś mógł na co dzień posługiwać się Pismem Świętym jak listem od Boga, słowem żywym, zawsze aktualnym, które mówi to, co ważne dla Ciebie. Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa (św. Hieronim).

Jak czytać Pismo Święte?

Przede wszystkim pamiętaj, że czytaniu Pisma Świętego powinna towarzyszyć modlitwa! Pismo Święte jest modlitwą. Dlatego zanim zaczniesz czytać, stań w obecności Boga. Możesz posłużyć się podaną niżej modlitwą, możesz zwrócić się do Ducha Świętego własnymi słowami.

1. Weź z wiarą księgę Pisma Świętego i przeczytaj uważnie kilka jego zdań. Mogą to być wiersze czytane systematycznie, po kolei, rozdział po rozdziale albo wybrane na chybił trafił.
Jeśli masz chęć, by w Bożym zagłębić się Prawie, Tu możesz czytać księgi usiadłszy na ławie - napis nad biblioteką kościelną w Noli (Włochy).

2. Zastanów się w skupieniu i ciszy - to Bóg chce Ci coś powiedzieć. Możesz wybrać jedną z poniższych metod:
• Spróbuj odnieść przeczytane słowa do Twego życia, Twej aktualnej sytuacji. To trochę tak, jakby wydarzenia biblijne nie działy się kiedyś i gdzieś, ale teraz i w Twoim życiu. Słowa i znaki Jezusa odczytuj w mocnym powiązaniu z Twoją teraźniejszością. Uznaj - mimo, że w pierwszej chwili może wydawać się inaczej - iż przesłanie ewangeliczne mówi coś do Ciebie, nawet więcej: mówi tak, jakby tylko do Ciebie i nikogo innego.

Aby takie odczytanie fragmentu Pisma Świętego było możliwe, uchwyć jego istotę. Szczegóły i detale opisu muszą odbiegać od Twojej sytuacji. Najważniejszy jest jednak sens. Na pewno będziesz mógł porównać ewangeliczne wydarzenia z Twoimi osobistymi.

• Inny sposób: postępuj odwrotnie. Zamiast przenosić słowa Jezusa w Twoją teraźniejszość, sam "wybierz" się w przeszłość. Uruchom wyobraźnię. Wprowadź swoją osobę w biblijne wydarzenia. Stań się uczestnikiem zdarzeń. Możesz być trędowatym, chromym, celnikiem. Możesz uznać siebie za faryzeusza, apostoła, króla, żołnierza albo prokuratora. Kiedy indziej będziesz bezimiennym słuchaczem, drzewem, jeziorem, głazem, drogą, drewnianym krzyżem... W takiej sytuacji stań całkiem z boku, obserwuj to, co się dzieje tak, jakbyś był uczestnikiem wydarzeń sam nie będąc widziany. To, co zobaczysz, usłyszysz, doświadczysz - jako skierowane do Ciebie osobiście - zrealizuj teraz...
Twoje rozważanie ma głęboki sens. Pamiętaj: Chrystus jest obecny w swoim słowie, albowiem gdy w Kościele czyta się Pismo Święte, wówczas On sam mówi (Konstytucja o Liturgii, nr 7).

3. Zostaw tekst i wydarzenie. Nie obracaj się już w konkretnej rzeczywistości. Teraz rozmawiaj z Bogiem, postaw Mu pytania (jeśli takie masz) albo odpowiedz na Jego (jeśli je w sercu słyszysz). Porzucając konkretny fragment Pisma Świętego rozpoczynasz chwilę dialogu. Staraj się o szczerość, zabiegaj o to, aby wszystko było dopowiedziane do końca. Wejdź w głąb Twego serca! Czy twoje życie może być odpowiedzią na pytanie, które Ci Bóg stawia?

4. Odpocznij w Bogu. Przerwij tok swoich rozważań. Zanurz się myślami w Bogu. Tak Ci będzie dobrze, uspokoisz się, uciszysz swoje serce.
Bóg jest większy od naszego serca (1 J 3,20).
Niech Cię ogarnie uczucie radości.
ALLELUJA będzie śpiewem Twej duszy. ALLELUJA - CHWALCIE BOGA!
Pomódl się dziękując Bogu za tę chwilę. Propozycja modlitwy na zakończenie lektury znajduje się poniżej.

5. Idź i działaj! Natchniony Bożą prawdą; uradowany miłością Boga idź do swych codziennych zajęć - kieruj się sumieniem w postępowaniu - czyń dobrze w swoim otoczeniu - wnoś wszędzie pokój i radość - i tak staniesz się świadkiem Bożej miłości.
Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami - mówił Pan Jezus do Apostołów przed Wniebowstąpieniem (Dz 1,8).

Modlitwa przed czytaniem Pisma Świętego

Panie Jezu: Ty jesteś światłością świata. Kto idzie za Tobą, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. Nie ukrywaj przede mną Twej mądrości. Ponieważ powiedziałeś: Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we mnie, niech przyjdzie do mnie i pije, racz mi objawić Swoje tajemnice, pobłogosław mnie Boże (można pocałować Pismo Święte).

Modlitwa po czytaniu Pisma Świętego

O Jezu Chryste, Słowo Wcielone, gdy będę rozpoczynał pracę - poucz i kieruj, gdy będę kończył - wypełnij i doprowadź do szczęśliwego skutku. Ty, który jesteś prawdziwym Bogiem i człowiekiem. Który żyjesz i królujesz na wieku wieków. Amen.

Pomoce przy lekturze Pisma Świętego:

• Martin G., Czytanie pisma Świętego jako Słowa Bożego, Kraków 1982
• Kremer J., Czytać Biblię, ale jak? (Krótki wstęp do lektury Pisma Świętego), KUL, Lublin 1988
• Mycielski L., Jak czytać Pismo Święte. List do Brata,Tyniec, Kraków 1991
• Miesięcznik Słowo wśród nas - wyd. Ks. Marianie, Warszawa
• Miesięcznik Oremus (czytania biblijne, komentarze ...) - wyd. Ks. Marianie, Warszawa


wersja do druku    wyślij znajomemu
POZOSTALE DZIALY SERWISU:
[ Strona główna ]      [ Zakon i jego historia ]      [ Rok Jubileuszowy ]      [ Pijarski Rok Powołaniowy 2012 ]      [ Pijarzy w Polsce ]      [ Biblia ]      [ Sakramenty ]      [ Kwartalnik eSPe ]      [ Pijarzy na świecie ]      [ Duszpasterstwo powołań ]      [ Modlitwa ]      [ Szukającym drogi ]      [ Humor ]     

1999-2014 © Wszelkie prawa zastrzeżone       Copyright pijarzy.pl :: Powered by AntCms