Młodzież Pijarska na spotkaniu Taizé w Rydze

Od 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 r. w Rydze na Łotwie miało miejsce Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. W spotkaniu uczestniczyła grupa Młodzieży Pijarskiej z Krakowa, która pielgrzymowała wraz z krakowskimi Franciszkanami.

Podróż z Krakowa na Europejskie Spotkanie Młodych rozpoczęła się już 27 grudnia. Do pokonania był dystans prawie 1000 km, więc w drodze do Rygi pielgrzymi zatrzymali się na Mszę Świętą oraz gorący posiłek w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce.
Wczesnym rankiem, po przebyciu na miejsce, pielgrzymi zostali skierowani do punktu przyjęć Polaków. Tam miał miejsce podział grupy franciszkańsko-pijarskiej na trzy mniejsze i skierowanie pielgrzymów do różnych parafii w Rydze i jej okolicach. Grupa pijarska została zakwaterowana u rodzin z Parafii Rzymskokatolickiej w samym centrum Starego Miasta. Młodzież została przyjęta przez rodziny bardzo życzliwie.
Rytm dnia wyznaczała modlitwa – rano w parafiach goszczących, w południe w rożnych kościołach na starym mieście oraz w głównych salach spotkania, natomiast wieczorem w dwóch głównych salach – Kipsala oraz Arena Riga.
Centralnym punktem spotkania była modlitwa o pokój, która rozpoczęła 31 grudnia o 23.00 a po niej miał miejsce tzw. Festiwal Narodów, podczas, którego różne narodowości prezentowały program artystyczny.
W drodze powrotnej młodzież została ugoszczona z wielką życzliwością przez parafian i księży z parafii św. Rocha w Białymstoku.

W spotkaniu wzięło udział ponad 14 tys. osób, w tym ponad 4 tys. z Polski. Młodzież z rożnych zakątków Europy i świata, z rożnych wspólnot i kościołów chrześcijańskich wspólnie mogli się modlić i ubogacać wzajemnie swoją wiarą, kulturą, radością i nadzieją. Wszystkich łączył Jezus Chrystus, wspólna modlitwa uwielbienia Boga i błagania o pokój na świecie. Kolejne spotkanie na przełomie roku 2017 i 2018 odbędzie się w szwajcarskim mieście Bazylea.wróć do listy wiadomości
Odwiedzono: 659 razy
Opublikowano przez: Tomasz
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone