Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego 2017 r.

„Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”.Pełna treść orędziaPrzypadający 11 lutego Światowy Dzień Chorego obchodzimy już po raz 25. W tym roku, decyzją Ojca Świętego Franciszka, nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes.

Przypadający tradycyjnie we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego Światowy Dzień Chorego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie – jak pisze Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień – jest to zachęta dla tych, którzy poświęcają się na rzecz chorych „do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom”.

Ojciec Święty Franciszek w swoim orędziu zachęca do modlitwy o to, byśmy zawsze umieli odnosić się do chorego, jak do osoby, która nosi w sobie dar, którym powinna dzielić się z innymi. Papież podkreśla, że Dzień Chorego jest okazją do znalezienia nowego bodźca, by upowszechniać kulturę szacunku dla życia, zdrowia i środowiska. Wyraża też swoją bliskość z chorymi i ich rodzinami, a także uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym.

W tym roku mija 25 lat od pierwszych obchodów Światowego Dnia Chorego, które miały miejsce w Lourdes 11 lutego 1992 roku. Z tej okazji zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka najbliższy Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony w sposób nadzwyczajny. Główne obchody, tak jak 25 lat temu, będą miały miejsce 11 lutego w Lourdes. Legatem na te uroczystości Ojciec Święty mianował kard. Pietro Parolina.

W programie krajowych obchodów zaplanowano m.in. Międzynarodową Konferencję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która rozpocznie się 27 lutego i potrwa dwa dni. Tytuł konferencji brzmi: „Fides et ratio” w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny.

W ramach obchodów 25-lecia Światowych Dni Chorego we wrześniu br. zaplanowano też I Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes. Pielgrzymka pociągiem z Warszawy do Lourdes rozpocznie się 17 a zakończy 24 września 2017 r. Wezmą w niej udział również osoby starsze i opiekunowie chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.

za: www.episkopat.plOdwiedzono: 438 razy
Opublikowano przez: Elżbieta
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone