Poświęcenie pijarskiego kościoła pw. św. Józefa Kalasancjusza w Lidzie

25 sierpnia 2017 roku w Uroczystość św. Józefa Kalasancjusza w pijarskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Lidzie (Industrialny) został uroczyście poświęcony kościół pw. św. Józefa Kalasancjusza przez biskupa Grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza i bpa pomocniczego Józefa Staniewskiego

W uroczystości wzięli udział Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras, o. Józef Tarnawski, o. Edward Kryściak, o. Marek Kudach z klerykami, o. Wiktor Zaniewski, br. Wiktor Ciesłowski, ojcowie pijarzy z Białorusi, kapłani diecezjalni, przedstawiciele męskich i żeńskich wspólnot zakonnych, Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.
W homilii bp Aleksander Kaszkiewicz przypomniał, że poświęcenie świątyni to jej  pełna ofiara Bogu, a przez namaszczenie ołtarza krzyżmem cały Kościół otrzymuje misję - prowadzić ludzi drogą zbawienia.
Po homilii i litanii do wszystkich świętych, bp Aleksander Kaszkiewicz namaścił ołtarz, a  bp Józef Staniewski mury kościoła w czterech miejscach (tzw. zacheuszki). Ołtarz i ściany świątyni zostały okadzone, co symbolizuje modlitwę, która będzie się wznosić w tym miejscu. Na ołtarzu nakrytym białym obrusem zapalono świece jako znak, że w tym miejscu jaśnieje światło Chrystusa.
Po procesji eucharystycznej Prowincjał o. Józef Matras SP w imieniu Polskiej Prowincji Pijarów zwrócił się ze słowem do wiernych i gości parafii.
Pod koniec uroczystości o. Andrzej Agiel SP proboszcz parafii podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy świątyni. W sposób szczególny wspomniał o. Wiktora Zaniewskiego SP, który rozpoczął budowę kościoła, podziękował także współbraciom, wikariuszowi parafii o. Aleksandrowi Machnaczowi SP za włożone serce w przygotowaniu Służby Liturgicznej oraz dekoracji kwiatowych, młodzieżowemu chórowi „Calasanz” ze Szczuczyna oraz wszystkim parafianom i gościom parafii. Deo gratias!
 
o. Aleksander Machnacz SPGaleria zdjęćwróć do listy wiadomości
Odwiedzono: 666 razy
Opublikowano przez: Krystyna
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone