Rekolekcje dla nauczycieli w Hebdowie

     W dniach od 16 do 22 lipca 2017 r., w Hebdowie odbyły się rekolekcje dla nauczycieli szkół pijarskich pod hasłem „Chrześcijanin - uczniem Jezusa”.

Program rekolekcji obejmował modlitwę Liturgią Godzin, Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu oraz rozważania dotyczące Ewangelii św. Marka z licznymi odwołaniami do kontekstu historycznego związanego z czasami pierwszych apostołów. Ich celem było ukazanie drogi ucznia Jezusa przedstawionej przez św. Marka. Rekolekcjonista, o. Radosław Torba SP w trakcie rozważań stawiał pytania kluczowe dotyczące powołania każdego z nas do wypełnienia osobistego charyzmatu związanego z byciem nauczycielem w szkole pijarskiej. Cenne było też indywidualne rozważanie fragmentu Ewangelii św. Marka.

W trakcie dwóch wieczorów uczestnicy rekolekcji mieli możliwość poznania historii klasztoru i kościoła w Hebdowie, włącznie ze zwiedzaniem podziemi świątyni. Przewodnik miejsca - pasjonat historii sztuki, Ojciec Eugeniusz Grzywacz SP przedstawił również historię miejsc posługi Ojców Pijarów w Polsce i wybitne postacie zakonników związanych z każdym z prezentowanych obiektów.

Ważną częścią rekolekcyjnego czasu były warsztaty z komunikacji w relacji nauczyciel – uczeń prowadzone przez Panią Dorotę Rzepczyńską umożliwiające wzrost kompetencji w zakresie aktywnego słuchania i treningu rozwoju moralnego według modelu Kohlberga. Uczestnicy mieli możliwość przećwiczenia metody dylematów moralnych wspomagającej podejmowanie decyzji osobistych zgodnych z własnym systemem wartości.

Nie zabrakło czasu na piesze i rowerowe wędrówki po nadwiślańskich wałach oraz zmotoryzowane wycieczki do Wieliczki i Niepołomic. Dzień rekolekcyjny kończył się indywidualnym i grupowym podsumowaniem złożonym z refleksji uczestników dotyczących analizowanych tekstów Ewangelii ze szczególnym uwzględnieniem osobistych doświadczeń.

Atmosfera rekolekcji zbudowana przez prowadzących sprzyjała budowaniu wspólnoty i otwartości w zakresie dzielenia się rozważaniami dotyczącymi Pisma św. i ciekawych rozwiązań dotyczących pracy z uczniami szkół pijarskich. Z niezastąpioną pomocą przy opiece nad dziećmi przyszły Marta i Michalina, absolwentki pijarskiego liceum w Poznaniu. Dzięki ich pomysłom najmłodsi uczestnicy rekolekcji z żalem wyjeżdżali z Hebdowa.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za łaskę uczestnictwa  w rekolekcjach i za możliwość stworzenia żywej wspólnoty chrześcijan.
„Idąc, czyńcie uczniów!”.

nad.:Beata, Justyna i DorotaGaleria zdjęćwróć do listy wiadomości
Odwiedzono: 429 razy
Opublikowano przez: Elżbieta
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone