Rozważania


Opublikowano: 20 Lipca 2017

Wakacje w pełni. Wyruszacie na długo oczekiwany urlop? A może musicie już wracać? W jednym i drugim przypadku czeka was podróż do której warto się przygotować. Skorzystajcie z tych kilku modlitw, by była ona bezpieczna i spokojna.

więcej
Opublikowano: 21 Czerwca 2017

Czerwiec to dla wielu, zwłaszcza młodych, czas wyborów i podejmowania decyzji. Kończy się rok szkolny - niektórzy planują wakacyjny odpoczynek, inni dalszą edukację.

więcej
Opublikowano: 20 Czerwca 2017

Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa w piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: „Bóg jest miłością”.

więcej
Opublikowano: 2 Czerwca 2017

Uroczystość Bożego Ciała, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, jest jedną z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.

więcej
Opublikowano: 2 Czerwca 2017

Tak jak maj w Kościele katolickim jest uważany za miesiąc maryjny, czerwiec uznaje się za specjalny miesiąc, w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa.

więcej
Opublikowano: 29 Maja 2017

Czcigodny Gliceriusz Landriani był jednym z najbliższych współpracowników naszego św. Założyciela. Był niczym meteor – jak mówił historyk Severino Giner – z racji krótkości swego życia, a zarazem jego blasku.

więcej
Opublikowano: 15 Maja 2017

Jednym z charakterystycznych rysów duchowości św. Józefa Kalasancjusza jest głęboka pobożność i cześć do Najświętszej Maryi Panny.

więcej
Opublikowano: 8 Maja 2017

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. Nam kojarzą się one z małymi kapliczkami skrytymi w bzach lub wiejskimi kościołkami, skąd szeroko po okolicy niosła się majowa pieśń ku czci Najświętszej Panienki.

więcej
Opublikowano: 7 Kwietnia 2017

Już wkrótce Wielkanoc, najważniejsze święta w całym roku liturgicznym Kościoła. Celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia mają swoją głęboką wymowę i logikę. Niestety, często umyka to naszej uwadze i z konieczności koncentrujemy się na estetycznym lub tylko uczuciowo-pobożnościowym uczestnictwie w nabożeństwach, bez głębszego zaangażowania płynącego ze świadomej wiary i zrozumienia liturgii. Dlatego warto prześledzić główne wątki...

więcej
Opublikowano: 4 Kwietnia 2017

o.Giovanni Ausenda SchP (dokument historyczny)

więcej
Opublikowano: 22 Marca 2017

Gdy po ukrzyżowaniu Chrystus umarł na Krzyżu, rzymski setnik Gajusz Kasjusz chcąc sprawdzić, czy na pewno nie żyje wbił włócznię w Jego bok. To ta, zanurzona w krwi Chrystusa włócznia, stała się później jedną z najważniejszych relikwii w dziejach chrześcijaństwa. Setnik nawróciwszy się później na chrześcijaństwo, przyjął imię Longinus.

więcej
Opublikowano: 14 Marca 2017

Relikwia gwoździa z Golgoty jest jedną z najcenniejszych relikwii w Polsce. To malutka cząstka gwoździa, którym przybito Jezusa do krzyża na Golgocie Na co dzień leży zamknięta w skarbcu katedry na Wawelu. Wyciąga się ją stamtąd tylko w Wielkim Poście.

więcej
Opublikowano: 13 Marca 2017

We wschodnim ramieniu ambitu  Katedry Wawelskiej, tuż przy zakrystii, znajduje się barokowy ołtarz wykonany w latach 1743-5 z czarnego marmuru, według projektu Franciszka Placidiego, włoskiego architekta i rzeźbiarza.

więcej
Opublikowano: 8 Marca 2017

Bł. Faustyn Miguez urodził się 24.03.1831 r. w Xamiras, w miejscowości Acebedo del Rio, koło Celanova, w prowincji Orense, w Hiszpanii. Jako czwarte dziecko rodziny chrześcijańskiej, jest wychowywany w klimacie wiary, ucząc się w niej modlitwy, miłości do Maryi, solidarności z najbardziej potrzebującymi i odpowiedzialności za pracę.

więcej
Opublikowano: 21 Lutego 2017

U progu kolejnego Wielkiego Postu trzeba sobie uświadomić stan własnej duszy, własną małość i grzeszność. Nie poprzestawajmy na posypaniu głowy popiołem.

więcej
Opublikowano: 21 Lutego 2017

"Jeżeli kocham" - rozważanie o miłości Ks. Jana Twardowskiego

więcej
Opublikowano: 8 Lutego 2017

„Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”.

więcej
Opublikowano: 30 Stycznia 2017

List Komisji ds. Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2017 roku

więcej

Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone