Rozważania


Opublikowano: 10 Listopada 2017

Każdy z nas jest potrzebny. Karmimy się sobą – wzajemną obecnością, ofiarowanym czasem, zaangażowaniem. Każdy z nas chce czuć się potrzebnym. Pragniemy dawać siebie, wspierać, pomagać. Czasem jednak możemy czuć się zbędni, bezużyteczni. Zdarza się, że nasza pomoc zostaje odrzucona. Jak zatem realizować w swoim życiu potrzebę bycia potrzebnym? Na co zwrócić uwagę, pomagając? Jak pomagać, nie narzucając się?  

więcej
Opublikowano: 13 Października 2017

''Nikt nie umiera, dopóki żyje w sercach tych, którzy zostają". Ta myśl prześwieca nam w tym szczególnym dniu - Wszystkich Świętych.

więcej
Opublikowano: 9 Października 2017

Polscy pijarzy wspominają błogosławionego Piotra Casani 16 października, a wspomnienie liturgiczne w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest 17 października.

więcej
Opublikowano: 29 Września 2017

 Fatima – uroczyste obchody stulecia zakończenia objawień Jedna z największych portugalskich orkiestr symfonicznych - Fundacji Gulbenkiana wykona koncert z okazji stulecia zakończenia objawień w Fatimie.

więcej
Opublikowano: 18 Września 2017

Św. Józef Kalasancjusz przybył do Rzymu na poszukiwania kościelnego beneficjum, a znalazł skarb o wiele większy. A stało się to w sposób paradoksalny…

więcej
Opublikowano: 1 Września 2017

W swoim miłosierdziu Bóg troszczy się o nas. Miłosierdzie to miłość, która ocala słabość, niedolę materialną i duchową człowieka.

więcej
Opublikowano: 17 Sierpnia 2017

Jan Jakub Twardowski  (ur. 1 czerwca 1915 w Warszawie , zm. 18 stycznia 2006 w Warszawie) – polski ksiądz rzymskokatolicki , prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej .

więcej
Opublikowano: 10 Sierpnia 2017

Zgodnie z magisterium Kościoła, Matka Jezusa została wzięta do nieba z duszą i ciałem. W Polsce oraz wielu krajach Europy Matka Boska Wniebowzięta uważana jest za patronkę roślinności, a święto nazywane  Świętem Matki Boskiej Zielnej.

więcej
Opublikowano: 3 Sierpnia 2017

Grzech, czyli nieposłuszeństwo Bożemu prawu miłości jest krzywdą. Wymaga wynagrodzenia, przebłagania. Zraniona miłość oczekuje na gesty przeproszenia, na dar bezinteresownej ofiary, oddania. Nie może być pustki tak w naturalnej rzeczywistości, jak również w życiu duchowym. Grzech jest raną, powoduje spustoszenie. Trzeba więc tę ranę zagoić, spustoszenie zlikwidować. Serce Jezusa, jest przebłaganiem. Tak, to On, Syn Boży w duchu...

więcej
Opublikowano: 20 Lipca 2017

Wakacje w pełni. Wyruszacie na długo oczekiwany urlop? A może musicie już wracać? W jednym i drugim przypadku czeka was podróż do której warto się przygotować. Skorzystajcie z tych kilku modlitw, by była ona bezpieczna i spokojna.

więcej
Opublikowano: 21 Czerwca 2017

Czerwiec to dla wielu, zwłaszcza młodych, czas wyborów i podejmowania decyzji. Kończy się rok szkolny - niektórzy planują wakacyjny odpoczynek, inni dalszą edukację.

więcej
Opublikowano: 20 Czerwca 2017

Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa w piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: „Bóg jest miłością”.

więcej
Opublikowano: 2 Czerwca 2017

Uroczystość Bożego Ciała, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, jest jedną z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.

więcej
Opublikowano: 2 Czerwca 2017

Tak jak maj w Kościele katolickim jest uważany za miesiąc maryjny, czerwiec uznaje się za specjalny miesiąc, w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa.

więcej
Opublikowano: 29 Maja 2017

Czcigodny Gliceriusz Landriani był jednym z najbliższych współpracowników naszego św. Założyciela. Był niczym meteor – jak mówił historyk Severino Giner – z racji krótkości swego życia, a zarazem jego blasku.

więcej
Opublikowano: 15 Maja 2017

Jednym z charakterystycznych rysów duchowości św. Józefa Kalasancjusza jest głęboka pobożność i cześć do Najświętszej Maryi Panny.

więcej
Opublikowano: 8 Maja 2017

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. Nam kojarzą się one z małymi kapliczkami skrytymi w bzach lub wiejskimi kościołkami, skąd szeroko po okolicy niosła się majowa pieśń ku czci Najświętszej Panienki.

więcej
Opublikowano: 7 Kwietnia 2017

Już wkrótce Wielkanoc, najważniejsze święta w całym roku liturgicznym Kościoła. Celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia mają swoją głęboką wymowę i logikę. Niestety, często umyka to naszej uwadze i z konieczności koncentrujemy się na estetycznym lub tylko uczuciowo-pobożnościowym uczestnictwie w nabożeństwach, bez głębszego zaangażowania płynącego ze świadomej wiary i zrozumienia liturgii. Dlatego warto prześledzić główne wątki...

więcej

Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone