Rozważania


Opublikowano: 22 Marca 2017

Gdy po ukrzyżowaniu Chrystus umarł na Krzyżu, rzymski setnik Gajusz Kasjusz chcąc sprawdzić, czy na pewno nie żyje wbił włócznię w Jego bok. To ta, zanurzona w krwi Chrystusa włócznia, stała się później jedną z najważniejszych relikwii w dziejach chrześcijaństwa. Setnik nawróciwszy się później na chrześcijaństwo, przyjął imię Longinus.

więcej
Opublikowano: 14 Marca 2017

Relikwia gwoździa z Golgoty jest jedną z najcenniejszych relikwii w Polsce. To malutka cząstka gwoździa, którym przybito Jezusa do krzyża na Golgocie Na co dzień leży zamknięta w skarbcu katedry na Wawelu. Wyciąga się ją stamtąd tylko w Wielkim Poście.

więcej
Opublikowano: 13 Marca 2017

We wschodnim ramieniu ambitu  Katedry Wawelskiej, tuż przy zakrystii, znajduje się barokowy ołtarz wykonany w latach 1743-5 z czarnego marmuru, według projektu Franciszka Placidiego, włoskiego architekta i rzeźbiarza.

więcej
Opublikowano: 8 Marca 2017

Bł. Faustyn Miguez urodził się 24.03.1831 r. w Xamiras, w miejscowości Acebedo del Rio, koło Celanova, w prowincji Orense, w Hiszpanii. Jako czwarte dziecko rodziny chrześcijańskiej, jest wychowywany w klimacie wiary, ucząc się w niej modlitwy, miłości do Maryi, solidarności z najbardziej potrzebującymi i odpowiedzialności za pracę.

więcej
Opublikowano: 21 Lutego 2017

U progu kolejnego Wielkiego Postu trzeba sobie uświadomić stan własnej duszy, własną małość i grzeszność. Nie poprzestawajmy na posypaniu głowy popiołem.

więcej
Opublikowano: 21 Lutego 2017

"Jeżeli kocham" - rozważanie o miłości Ks. Jana Twardowskiego

więcej
Opublikowano: 8 Lutego 2017

„Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”.

więcej
Opublikowano: 30 Stycznia 2017

List Komisji ds. Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2017 roku

więcej
Opublikowano: 18 Stycznia 2017

W świecie, w którym właściwie każde miejsce obserwuje oko kamery a każdą ludzką aktywność – w tym tę najbardziej intymną – pokazano w reality show, potrzeba miejsc okrytych pewną tajemnicą. Takim miejscem jest z pewnością seminarium. Jego charakter wynika z funkcji jaką pełni – a służy przecież rozeznaniu powołania, które św. Jan Paweł II określał jako „dar i tajemnicę”.

więcej
Opublikowano: 13 Stycznia 2017

List Papieża do młodych z okazji prezentacji Dokumentu Przygotowawczego XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

więcej
Opublikowano: 29 Grudnia 2016

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Podkreśla ono wagę Jej macierzyństwa.

więcej
Opublikowano: 20 Grudnia 2016

Ks. prof. Naumowicz opowiada o prawdziwej genezie bożonarodzeniowego drzewka

więcej
Opublikowano: 19 Grudnia 2016

Przed nami święta Bożego Narodzenia. Tyle razy je przeżywaliśmy, a przecież zawsze czekamy na nie z radością i nadzieją. Szczególnym momentem tych świąt jest Wigilia.

więcej
Opublikowano: 9 Grudnia 2016

Wiersz ks. Jana Twardowskiego  "Czekanie"

więcej
Opublikowano: 6 Grudnia 2016

Godzina Łaski –  przypada 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten łączy się z objawieniem Maryi. To 8 grudnia 1947 r. w Montichiari we Włoszech Maryja powiedziała: Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i...

więcej
Opublikowano: 5 Grudnia 2016

6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy mikołajki. Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów na cześć świętego biskupa, który zasłynął z pomocy jakiej udzielał potrzebującym.

więcej
Opublikowano: 28 Listopada 2016

W niedzielę 27 listopada w Kościele katolickim rozpoczął się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.

więcej
Opublikowano: 23 Listopada 2016

Radość chrześcijańska to radość w Duchu Świętym. Poruszamy się i żyjemy w świecie stworzonym przez Boga i oddanym człowiekowi we władanie. Żyjemy więc otoczeni dobrem pochodzącym z rąk Boga.

więcej
Opublikowano: 10 Listopada 2016

 Miłość Ojczyzny dyktuje nam czwarte przykazanie Boże. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomniał (w art. 2239), że "miłość Ojczyzny i służba Ojczyźnie pochodzą z obowiązku wdzięczności i z porządku miłości". Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za dobro wspólne.

więcej
Opublikowano: 3 Listopada 2016

Media ogrywają w naszym życiu coraz większą rolę, Kościół często przypomina o zagrożeniach, jakie niosą one dla współczesnego człowieka. Z drugiej jednak strony, widzi w nich także szansę do przekazywania Ewangelii olbrzymiej rzeszy ludzi.

więcej

Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone