Wakacyjna Szkoła Kalasancjusza dobiegła końca...

Polska Prowincja Zakonu Pijarów wraz ze Stowarzyszeniem Parafiada zorganizowała obóz dla dzieci z Ukrainy (Berdyczów, Korosteń, Żytomierz) zwany Wakacyjną Szkołą Kalasancjusza. 


Dzieci wypoczywały i regenerowały siły w Łapszach Niżnych w terminie 15-28 lipca 2017 r., w Pijarskim Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym „Pieniny Spiskie”. Aby zaś pobyt w Polsce nie był nudny przygotowanych zostało szereg atrakcji dla podopiecznych.

Najczęściej wybieranymi przez uczestników grupowymi dyscyplinami sportowymi były piłka nożna, dwa ognie oraz siatkówka. Miejscem wycieczek krajoznawczych była otulina Pienińskiego Parku Narodowego oraz Kraków i Zakopane. W ramach spacerów i gier terenowych uczestnicy weszli na wzniesienia: Sołtysia Góra, Ostra Góra, Herpuś, Kalwaria Spiska. Celem dłuższych wycieczek pieszych były: Niedzica-Zamek wraz z przeprawą statkiem do Czorsztyna i zwiedzanie zamku „Dunajec” oraz Dursztyn, gdzie można było podziwiać panoramę Tatr i masyw podnóża Pienin. Dzieci poznawały przyrodę poprzez zbieranie ziół i robienie zielników.

Podczas licznych rekreacji zostały poprowadzone... lekcje: z plecenia wianków, gwizdania na trawach, zbierania poziomek i malin. Korzystając z przepięknego otoczenia nie mogło zabraknąć gry terenowej połączonej z poszukiwaniem ukrytych zadań do wykonania, a podczas „niepogody” był okazja do oglądnięcia ciekawych filmów.  Uczestnicy Wakacji wzięli również udział w festynie gminnym „Spiskie Granie 2017”.

Dzieci były zachwycone zajęciami z języka polskiego prowadzonymi w sposób bardzo atrakcyjny i przystępny przez doświadczonego filologa.

Dodatkowymi atrakcjami była nauka tańców regionalnych (m.in. Trójniak, Polonez, Krakowiak, Czardasz), zabawy rycerskie, warsztaty historyczne, warsztaty tkackie, pokazy mody średniowiecznej, warsztaty z robienia kapeluszy rycerskich, gra „Baloniada”.

Naturalnie nie mogło zabraknąć czasu na codzienną modlitwę, Eucharystię i wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której dzieci przedstawiały swoje  dziękczynienia i prośby.

To był bardzo udany czas dla wszystkich. Kalasancjusz na pewno się cieszy!

br. Janusz Dudek SP
Galeria zdjęćwróć do listy wiadomości
Odwiedzono: 410 razy
Opublikowano przez: Józef Tarnawski
Podziel się    
Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone