Aktualności

Ogólnopolski Konkurs o Giętkie Pióro

Ogólnopolski Konkurs o Giętkie Pióro

Zakończyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego - Giętkie Pióro, której organizatorem jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. 7 grudnia w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów na warszawskich Siekierkach obyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji, która związana była z 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego. 

Jubileusz 15-lecia Szkoły w Elblągu

Jubileusz 15-lecia Szkoły w Elblągu

6 grudnia społeczność szkolna Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu przeżywała Jubileusz 15-lecia. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej Eucharystii w katedrze św. Mikołaja, której przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej. Po niej odbyła się gala wręczenia  nagród nauczycielom oraz uczniom, a następnie uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.

Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe

Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe

W miniony weekend, 29 listopada - 1 grudnia, odbyły się kolejne Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe. Tym razem siedmioro chłopaków z Poznania, Warszawy, Moszczenicy, Krakowa i okolic Starego Sącza, zostało zaproszonych do pijarskiego Seminarium w Krakowie. Myślą przewodnią rekolekcji były słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: ,,Panie, naucz nas się modlić” (Łk 11,1b).

Kurs Animatora Pijarskiego zakończony

Kurs Animatora Pijarskiego zakończony

Przedstawiciele z Bolszewa, Elbląga, Katowic, Krakowa, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i wolontariusze z Warszawy - w sumie 75 osób, młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami wzięła udział w Kursie Animatora Pijarskiego. KAP duchowy - jak go nazywają młodzi - właśnie się zakończył w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza

Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza

Jest ono obchodzone na pamiątkę utworzenia pierwszych dwóch bezpłatnych klas dla ubogich chłopców przy kościele św. Doroty na Zatybrzu, jednej z najbiedniejszych z dzielnic Rzymu. Całe zdarzenie datuje się na 27 listopada 1597. Dlatego na pamiątkę tego wydarzenia właśnie 27 listopada w Zakonie Pijarów jest obchodzone święto opieki Założyciela, św. Józefa Kalasancjusza, nazwane Patrocinium.

Otwarcie i poświęcenie budynku CKC

Otwarcie i poświęcenie budynku CKC

W ostatnią niedzielę, 24 listopada, w parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze – Cieplicach odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie odremontowanego budynku, w którym mieści się Centrum Kultury Calasanz. Eucharystii tego dnia przewodniczył ks. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, który również wygłosił kazanie.

Kalendarz pijarski

16Gru

"Używanie prostoty w ozdobach kościoła jest tym, co bardziej jest miłe Bogu i więcej nam odpowiada" (L. 1355). św. Józef Kalasancjusz

Wiadomości z placówek

Kalendarium duszpasterskie

Warto zobaczyć

Galerie zdjęć