Jasełka w Łowiczu

Jasełka w Łowiczu

13 stycznia w budynku Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu odbyły się duże jasełka pt. „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Karola Dickensa przygotowane przez uczniów liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Anny Wiercioch, p. Moniki Scęcelek, p. Urszuli Mrówki i p. Bożeny Siekiery. Dekoracje przygotowała p. Anna Rzepecka wraz z uczniami.

Radością jest fakt, że na jednej scenie spotkali się uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z uczniami starszych klas szkoły podstawowej oraz z licealistami. Niełatwe przedsięwzięcie, lecz jakże udane, ponieważ maluchy, prowadzone przez starszych kolegów, doskonale sobie poradziły zarówno z grą aktorską, jak i wykonaniem kolęd przed zebraną publicznością.  

Przedstawienie nie było jednak wiernym odwzorowaniem dzieła Dickensa. Scenariusz odbijał ideały i prawdę o sercu człowieka zagubionego w labiryncie pieniądza, ale nie był pozbawiony nowatorskich rozwiązań. Scenariusz zawierał dodatkowe motywy spajające poszczególne sceny, motywy takie jak: zziębnięta dziewczynka błagająca obojętnych ludzi o chleb, modlitwa ducha, która wyrażała błogosławieństwo Boga nad swoim ludem, biednym i odtrącanym w postaci tego właśnie cierpiącego dziecka, motyw żywej szopki i opiekuńczy św. Józef, który uczy pełni ojcostwa, aniołki modlące się wraz z biedną rodziną wśród muzyki Ave Maria… a w końcu przemiana serc ludzkich, którzy odkrywają w sobie dobro i litość dla cierpienia dziecka, trzymającego w rączce małe światełko… Przedstawienie o godzinie 17:00 rozpoczął chór pod kierunkiem p. Marzeny Myszuk. Opowiadanie Karola Dickensa „Opowieść wigilijna” pokazał żywy obraz samotnego skąpca Scroogea , który każde Święta Bożego Narodzenia spędzał w swym kantorze i pracował. Któregoś dnia objawił się głównemu bohaterowi duch Marleya w celu wyjaśnienia, że pieniądze to nie wszystko oraz dał mu znać, że nawet największy łotr ma szansę poprawy i że przez następne trzy dni będą nawiedzały go kolejne duchy. Tymi duchami byli: duch Wigilijnej Przeszłości, duch Przeszłych Świąt Bożego Narodzenia oraz duch Teraźniejszych Świąt Bożego Narodzenia. Po wszystkich spotkaniach z duchami Scrooge był tak przerażony i przejęty, że postanowił poprawić swoje dotychczasowe życie. Przedstawienie wywołało wzruszenie u osób na widowni. Ponad 500 osób oglądało w skupieniu wspaniałą grę aktorską i dopracowaną w najmniejszych szczegółach kreację głównego bohatera, w którego rolę wcielił się uczeń liceum Jakub Michalak. Absolwenci naszej szkoły pomagali przy nagłośnieniu i przygotowaniu efektów specjalnych, takich jak odgłosy nocnego cmentarza, odgłosy piorunów, grozy przemieniającej serce bohatera, a także pomagali w wykonaniu charakteryzacji młodych aktorów. Muzyka pod kierownictwem p. Natalii Kędziory nadawała klimat temu wydarzeniu. I tu również absolwenci mieli swoje zadania, pięknie zaangażowali się wykonywanie utworów muzycznych. Po aktorach nie widać było tremy, a ich stroje odwzorowały zapomniane czasy londyńskich uliczek. Młodzi aktorzy spisali się na medal. Oklaskom nie było końca. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności aktorskie przed publicznością oraz pokazać, że w sercach uczniów szkół pijarskich tli się płomyk zapału i radości z tego, co możemy dać innemu człowiekowi: chwile refleksji, wzruszenia, zatrzymania się...     


Anna Wiercioch i Magdalena Kowalik IBCH