7. Parafiada na Łotwie

7. Parafiada na Łotwie

W dniach 31 maja do 2 czerwca 2019 r. w Jelgavie i Zaleniekach koło Rygi odbyła się 7. Parafiada Dzieci i Młodzieży na Łotwie. Program, który można streścić w parafiadowej triadzie: stadion-teatr-świątynia, obejmował współzawodnictwo sportowe i rekreację, wydarzenia kulturalne, w tym konkursy, koncerty, spotkania integracyjne, wycieczkę oraz spotkania formacyjne i modlitewne.

Łotewska Parafiada zgromadziła polonijne środowiska z Daugavpils, Jekabpils, Jełgavy i innych miejscowości z Łotwy. Po raz trzeci w wydarzeniu wzięła udział reprezentacja młodzieży z Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu.

Na otwarciu wśród gości była p. Ilga Atuza. Na dzień rywalizajci sportych przyjechała wicemer miasta Jelgava p. Ryta Wetirane, a na wieczory konkurs talentów – konsul Ambasady RP na Łotwie p. Małgorzata Heiduk-Gromek, mjr Robert Hubka oraz ks. Wiktor Selczonek.

Po oficjalnym otwarciu imprezy i prezentacji grup zorganizowano ognisko, a zespół wolontariuszy przygotował gry i zabawy integracyjne. W organizację Parafiady oprócz wolontariuszy włączyli się także żołnierze Wojska Polskiego.

W ramach aktywności sportowej przeprowadzono grę terenową z zadaniami. Oprócz tego rozgrywki obejmowały następujące konkurencje: biegi na różnych dystansach, bieg na orientację, skok w dal, przeciąganie liny, narty biegowe. Rozegrano turniej piłki nożnej. Współzawodnictwo sportowe, rekreacja została przeprowadzona na terenie miejscowej szkoły średniej w Zaleniekach. W ramach programu kulturalnego odbył się konkurs „Mam talent”. Tematem konkursu wiedzy było “15 lat we wspólnej Europie”, a konkurs plastyczny zorganizowano pt. „Zawsze zielono? Moje najmilsze drzewo”. Atrakcją była wycieczka edukacyjna do Jurmały. Zakończenie Parafiady odbyło się w Jelgavie – msza św. w katedrze, a w Centrum Integracji wręczenie głównych nagród, upominków, medali, pucharów statuetek i poczęstunek.

Jak wyjaśnia koordynatorka programu „Parafiady Polonijne na Wschodzie” i wiceprezes Stowarzyszenia Parafiada, p. Maria Kujel partnerem zagranicznym tej edycji programu jest Związek Polaków na Łotwie –Oddział w Jelgavie.

Źródło: Stowarzyszenie Parafiada