W niedzielę rozpoczyna się Parafiada

W niedzielę rozpoczyna się Parafiada

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w dniach 7–13 lipca 2019r . w Warszawie. Organizatorzy spodziewają się blisko 1500 uczestników z 7 państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Będą oni reprezentować swoje kluby, szkoły i parafie. W organizację zaangażowanych jest ok. 150 wolontariuszy. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Parafiada po raz kolejny odbędzie się na obiektach dwóch uczelni stolicy: SGGW, gdzie na tydzień powstanie miasteczko parafiadowe oraz AWF-u, gdzie odbędą się zawody lekkoatletyczne. Inauguracja odbędzie się w niedzielę, 7 lipca br. o godz. 16.00 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Eucharystii będzie przewodniczył nowo wybrany przełożony polskich pijarów, o. Mateusz Pindelski. Po Ceremonii Otwarcia i zapaleniu parafiadowego znicza organizatorzy zapraszają na Forty Siekierkowskie na festyn i okolicznościowy koncert.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec. Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion –teatr –świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym. To tygodniowe święto sportu, kultury i wiary jest największą tego typu imprezą w Europie. Uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Wezmą udział w konkursach wiedzy, plastycznych i wokalnych oraz przeglądach teatralnych i warsztatach.

Jeden z konkursów poświęcony będzie ojcom zjednoczonej Europy, kandydatom na ołtarze, Schumanowi i De Gasperiemu. Uczestnicy Parafiady będą mogli zwiedzić wyjątkowe muzea oraz historyczne obiekty stolicy.

Ciekawie zapowiadają się warsztaty "Szkiełko i oko", które obejmują sztuki op-art. i sztuki iluzji z elementami fizyki optycznej,tworzenia specjalnej biżuterii i  pokonywanie labiryntu filozoficznego.

W piątek, 12 lipca br. po Gali Zakończenia o godz. 15.30 wszyscy uczestnicy tegorocznej Parafiady spotkają się w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 20.00 na Eucharystii przy grobie o. Józefa Jońca, twórcy ruchu parafiadowego.

Więcej informacji o programie na cały tydzień na www.parafiada.pl