31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Zakończyła się 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Jest to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. W tym roku przyjechało 53 reprezentacje zagraniczne i 27 krajowych – z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski oraz goście z Węgier. To w sumie niespełna 1,5 tys. uczestników, w tym ponad 900 osób ze środowisk polonijnych z zagranicy. Reprezentowali oni swoje parafie, kluby sportowe, placówki oświatowe i organizacje polonijne. Komitet Organizacyjny liczył ponad 150 osób, większość wolontariuszy. 


Parafiada opiera się na greckiej triadzie: stadion – teatr – świątynia. Stadion to 13 dyscyplin, 16 konkurencji, starty indywidualne i grupowe. Teatr to konkursy, warsztaty i możliwość zwiedzania stolicy. Świątynia to wspólna modlitwa połączona ze słowem, muzyką i obrazem.

Tegoroczną Parafiadę Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W rozgrywkach sportowych w ramach STADIONU odnotowano 2521 startów i wręczono 534 medali. Największą popularnością cieszył się bieg na 60 m w kategorii Szkoła Podstawowa, dziewcząt, w którym wystartowało 65 zawodniczek. We wszystkich kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców najpopularniejszy okazał się badminton, w którym wzięło udział 185 zawodniczek i zawodników.

W filarze TEATRU w konkursach plastycznych wystartowało 215 osób,

wiedzy – 379 osób, recytatorskim – 63 osoby, a w konkursach wokalnych odnotowano 75 występów. W ramach Przeglądu Małych Forma Teatralnych wystawiono 16 spektakli. W warsztatach „Szkiełko i oko” wzięło udział ok. 460 osób, które kształciły swoje umiejętności w dziedzinie sztuki op-artu, biżuterii, iluzji oraz pokonywały labirynt filozoficzny. Aż 1360 osoby skorzystały z możliwości zwiedzanie stolicy i warszawskich muzeów.

Parafiadowa ŚWIĄTYNIA to wspólna Eucharystia z krzepiącym słowem, wieczorny apel połączony z wprowadzeniem w formie etiudy teatralnej, skupienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnym namiocie, a także czuwanie nocne oraz wyjątkowa modlitwa o pokój.

Na Parafiadzie prowadzona jest klasyfikacja generalna w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Nagroda dla najwszechstronniejszej reprezentacji wędruje do zespołu, który zdobył najwięcej punktów w każdym z filarów. Najwszechstronniejszą reprezentacją zagraniczną została Parafia pw. Narodzenia NMP z Dolina na Ukrainie. Najwszechstronniejsza reprezentacja z Polski to Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Drzymały w Wolsztynie. Gratulujemy!

Źródło: Stowarzyszenie Parafiada

Fot. Magdalena Achtenberg, Rafał Giers, Paulina Duszyńska, Igor Miszczuk