Sylwester Młodzieży Pijarskiej

Sylwester Młodzieży Pijarskiej

Około 200 młodych z placówek Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów po raz kolejny spotkało się w na zabawie sylwestrowej, podczas której tradycyjnie o północy odbyła się Eucharystia. W tym roku Pijarski Sylwester odbywał się w Zespole Szkół Pijarskich w Poznaniu i trwał w dniach 28 grudnia – 1 stycznia.

Młodzież z Rzeszowa, Krakowa, Bolesławca, Katowic, Łowicza, Łapsz Niżnych, Elbląga, Bolszewa i oczywiście Poznania spotkała się trzy dni przed Sylwestrem, aby wspólnie spędzić te ostatnie dni roku. Każda z grup podczas krótkiego występu zaprezentowała swoją placówkę. Na zakończenie pierwszego dnia wystąpił również zespół Hustle&Bustle, który działa przy Zespole Szkół Pijarskich w Poznaniu. Drugiego dnia młodzież mogła zwiedzić starówkę Poznania. Nieodłącznym elementem każdego wydarzenia jest codzienna Eucharystia, której towarzyszył zespół muzyczny Amos, który zasilili uczestnicy spotkania. Po południu na sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki sportowe, które pozwoliły wykazać się zręcznością i sprytem. Nie mogło też zabraknąć wieczoru z tańcami pijarskimi, na które wszyscy zawsze czekają. Po zabawie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, która była ostatnią w tym roku.

W Sylwestra, aby jeszcze lepiej przygotować się do wieczornego wydarzenia, animatorzy z Poznania zorganizowali naukę Rock and Roll’a, prezentując kroki tego tańca, nie tylko te podstawowe. Zabawa sylwestrowa rozpoczęła się od wspólnego poloneza. O północy tradycyjnie wszyscy złożyli sobie nawzajem noworoczne życzenia. Następnie miała miejsce pierwsza noworoczna Eucharystia, której przewodniczył o. Przemysław Suchy. W czasie homilii mówił o owocach wykorzystywania swojego czasu, jaki przeżywamy. Obecność Jezusa czyni czas pełnym – mówił o. Przemysław. Tym szczególnym czasem jest narodzenie się Jezusa – kontynuował. Biegnijmy jak pasterze we wszystkim, co robimy, aby dać świadectwo w naszej nauce, pracy. Zawsze możemy świadczyć, o tym, że spotkaliśmy Jezusa. Chcę, aby te słowa były życzeniami. By ten czas był pełny, nie pusty. Tak jak teraz tracimy go by spotkać Jezusa. Wszystko należy do Niego. Nie ma nic lepszego jak poznać go i opowiadać o przyjaźni z Nim – zakończył. Po Eucharystii zabawa sylwestrowa trwała dalej do białego rana.


Wydarzenia pijarskie charakteryzują się tym, że są organizowane przez młodzież dla młodzieży pod przewodnictwem duszpasterzy – pijarów. W ciągu roku odbywa się wiele spotkań modlitewnych, formacyjnych i integracyjnych w naszych placówkach. Każda z nich stara się jak najlepiej przygotować na uczestników i jak najlepiej ich ugościć. W minionym roku odbyła się Parafiada Środowisk Pijarskich, Przegląd Scholi Pijarskich, SMP – Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, Przegląd Teatrów Pijarskich oraz Kurs Animatora Pijarskiego, KAP - podstawowy i duchowy. Te wydarzenia nie mogłyby się odbyć bez animatorów – młodzieży pijarskiej. Ostatnie z wymienionych przygotowuje uczniów do organizacji takich spotkań, animowania oraz prowadzenia. Takie doświadczenia pozwalają młodym poznawać i rozwijać swoje umiejętności i talenty. Udział młodzieży pijarskiej w tych wydarzeniach potwierdza, jak istotne są dla młodych. Są one nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale przede wszystkim budowania więzi między uczestnikami tych spotkań i jeszcze silniejszej więzi z Bogiem.