Pomoc na odbudowę szkoły na Filipinach

Pomoc na odbudowę szkoły na Filipinach

Prowincja Polska przyłączyła się do akcji odbudowy, zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi, szkoły w Kiblawan na Filipinach. Za szczególne zaangażowanie dziękujemy pijarskiej szkole w Łowiczu, wspólnocie z Krakowa-Rakowic oraz parafii z Krakowa-Wieczystej.

O sytuacji szkoły "Świętego Krzyża" w filipińskim mieście Kiblawan o. Generał pisał w liście z początku tego roku. Szkoła prowadzona przez pijarów została praktycznie całkowicie zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, jakie pod koniec ubiegłego roku nawiedziło wyspę Mindanao. Były to 4 wielkie wstrząsy o sile dochodzącej do 6,9 stopni i ponad 2 tysiące wstrząsów wtórnych, które odnotowywano przez kolejne 2 miesiące. Szkoła liczyła niespełna 500 uczniów. Były to dzieci miejscowych rolników, których, ze względu na niskie dochody, a tym bardziej w związku z trzęsieniem ziemi, nie stać było na wygospodarowanie jakichkolwiek dodatkowych środków. Szansą była pomoc ludzi dobrej woli. Podjęto starania, by wybudować sale lekcyjne i potrzebne pomieszczenia przy użyciu prefabrykatów. Nowy rok szkolny na Filipinach rozpoczyna się w czerwcu, więc prace należało rozpocząć na początku wakacji w marcu br.

Organizowane w ostatnich miesiącach w naszej Prowincji akcje charytatywne związane z misjami jak Solidarni z Kiblawan oraz Tulipany dla Kiblawan były dedykowane właśnie na odbudowę szkoły w Kiblawan. Uczniowie szkoły w Łowiczu zorganizowali kiermasz pączków i innych własnych wypieków, natomiast Duszpasterstwo Akademickie Pijarów oraz Duszpasterstwo Osób Pracujących 8 marca zorganizowało kiermasz tulipanów w parafii na Wieczystej. Zebrane i wygospodarowane z kasy Prowincji środki, w sumie 10 tys. euro, zostały już przekazane na ten cel.