I Komunia Święta

I Komunia Święta

W dobie pandemii odpowiedzialność za przygotowanie dziecka do I Komunii Świętej spada niemal całkowicie na rodziców. Dlatego jako duszpasterze chcemy wyciągnąć pomocną dłoń i podarować im pewne narzędzie wychowawcze - opowiada o. Rafał Stenka, autor nowenny przygotowanej specjalnie dla dzieci.

Maj zawsze był czasem bardzo ważnym dla dzieci przystępujących do I Komunii Świętych. W tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną wygląda to nieco inaczej. Wiele parafii zdecydowało się na postępowanie dwutorowe, które polega na umożliwieniu dzieciom przystąpienie do tego ważnego sakramentu w maju, bądź przeniesienie na wrzesień, który jest terminem wspólnym.

Jak pomóc dziecku zrozumieć tę sytuację i wesprzeć je w przygotowaniu się do tego ważnego wydarzenia w jego życiu?

Myślę, że są ważne dwa aspekty, przygotowanie umysłu i serca - odpowiada o. Rafał Stenka. My księża, katecheci na lekcjach religii w szkole możemy zająć się przygotowaniem umysłu. Przygotowanie serca jest w głównej mierze zadaniem rodziny. Żeby to serce młodego człowieka wyczulić na obecność Pana Boga, żeby temu dziecku pokazać, że ktoś kto stworzył świat, ktoś, kto się nami opiekuje to Jezus i teraz możesz Go przyjąć w swoim sercu. Trudno wymagać od rodziców, aby tłumaczyli dzieciom poszczególne części Mszy Świętej i nikt tego nie oczekuje. Natomiast może pomóc powracanie do podstaw naszej wiary, czyli chociażby codziennej wspólnej modlitwy, jako przygotowanie serca. To ona ma właśnie duży wpływ na dziecko. Może obecny czas jest wezwaniem Pana Boga, abyśmy zwrócili uwagę na przygotowanie serca.

Jedną z propozycji modlitewnego przygotowania jest nowenna przygotowana przez o. Rafała. Jest to propozycja wieczornej modlitwy na dziewięć kolejnych dni poprzedzających bezpośrednio uroczystość I Komunii Świętej. Najlepiej odmawiać ją wraz z całą rodziną, ponieważ I Komunia to nie tylko wydarzenie dla dziecka, ale także wielka łaska dla całej rodziny - tłumaczy. W nowennie nie ma żadnych treści katechizmowych ani powtarzania formułek czy przykazań. Na kilka dni przed I Komunią już nie czas na to. Ta nowenna służy przygotowaniu serca, które - jak śmiem twierdzić - jest ważniejsze niż przygotowanie umysłu przez naukę przykazań.

Życzymy wszystkim Rodzinom przygotowującym się do przyjęcia przez dziecko I Komunii Świętej Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, a także Świętego Ojca naszego, Józefa Kalasancjusza - kończy o. Rafał Stenka.

Nowenna przed przyjęciem I Komunii Świętej - wersja PDF

MK