Spotkanie duszpasterzy pijarskich

Spotkanie duszpasterzy pijarskich

W dwa wieczory, 11 i 12 września dobyły się spotkania duszpasterzy dzieci, młodzieży i powołań z poszczególnych placówek Polskiej Prowincji. Już od lat tego typu spotkania odbywają się dwa razy w roku, na początku każdego semestru. Po raz pierwszy duszpasterze pijarscy spotkali się on-line.

Dostępna jest strona Ruchu Calasanz: ruchcalasanz.pijarzy.pl, wiadomo też, że pierwsze w naszej Prowincji szkolenie animatorów odbędzie się 2-4 października w Krakowie. W niektórych szkołach pijarskich wprowadzono praktykę Modlitwy Nieustającej, która swymi korzeniami sięga czasów św. Józefa Kalasancjusza. W planach jest organizacja wspólnych dla kilku placówek dni skupienia dla członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadal będą organizowane Rekolekcje Powołaniowe, a nowością jest Kurs Rozeznania, który obejmuje formy towarzyszenia duchowego, pomocy psychologicznej i doradztwa zawodowego.

W tym roku nietypowo będzie przebiegać 20. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Ze względów bezpieczeństwa odbędzie się ono tylko w jeden sobotni dzień, 10 października w placówkach, z elementami interakcji przez Internet. Hasłem będą słowa św. Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój".

Chcemy zorganizować pozostałe, wpisane w pijarski kalendarz, wydarzenia: 20-22 listopada w Łowiczu planowany jest Przegląd Teatrów Pijarskich; w Warszawie 27-29 listopada - duchowy Kurs Animatora Pijarskiego, a od 29 grudnia do 1 stycznia 2021 r. - Sylwester Pijarski. W Nowym Roku czeka nas: Pielgrzymka Ósmoklasistów Pijarskich do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach; w Krakowie: II Kongres Duchowości Młodych - Inspirowani Kalasancjuszem, Parafiada Środowisk Pijarskich i Kurs Animatora Pijarskiego; Przegląd Schol Pijarskich w Rzeszowie; Dni Integracji Pijarskiej w Poznaniu przed spotkaniem młodzieży na Polach Lednickich. Znamy też nowy termin Europejskiego Spotkania Młodzieży Pijarskiej - PYM, które odbędzie się w dniach 19-25 lipca 2021 r. w Rzeszowie i Krakowie.

JW