Wiadomości

Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe

W miniony weekend, 29 listopada - 1 grudnia, odbyły się kolejne Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe. Tym razem siedmioro chłopaków z Poznania, Warszawy, Moszczenicy, Krakowa i okolic Starego Sącza, zostało zaproszonych do pijarskiego Seminarium w Krakowie. Myślą przewodnią rekolekcji były słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: ,,Panie, naucz nas się modlić” (Łk 11,1b).

Kurs Animatora Pijarskiego zakończony

Przedstawiciele z Bolszewa, Elbląga, Katowic, Krakowa, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i wolontariusze z Warszawy - w sumie 75 osób, młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami wzięła udział w Kursie Animatora Pijarskiego. KAP duchowy - jak go nazywają młodzi - właśnie się zakończył w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza

Jest ono obchodzone na pamiątkę utworzenia pierwszych dwóch bezpłatnych klas dla ubogich chłopców przy kościele św. Doroty na Zatybrzu, jednej z najbiedniejszych z dzielnic Rzymu. Całe zdarzenie datuje się na 27 listopada 1597. Dlatego na pamiątkę tego wydarzenia właśnie 27 listopada w Zakonie Pijarów jest obchodzone święto opieki Założyciela, św. Józefa Kalasancjusza, nazwane Patrocinium.

Otwarcie i poświęcenie budynku CKC

W ostatnią niedzielę, 24 listopada, w parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze – Cieplicach odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie odremontowanego budynku, w którym mieści się Centrum Kultury Calasanz. Eucharystii tego dnia przewodniczył ks. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, który również wygłosił kazanie.

Rekolekcje Powołaniowe dla chłopaków

Tomasz, Kacper, Krzysztof i Stanisław to kolejni młodzi, którzy zdecydowali się wziąć udział w Pijarskich Rekolekcjach Powołaniowych. Tym razem odbyły się w dniach 15-17 listopada w pijarskim nowicjacie w Rzeszowie. Poprowadził je o. Piotr Recki.

IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów

W dniach 15–17 listopada w Łowiczu odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów. Tegorocznym motywem przewodnim był Dekalog. W przeglądzie teatrów wzięła udział młodzież ze szkół oraz środowisk pijarskich z całej Polski z Katowic, Warszawy, Bolszewa, Rzeszowa, Skierniewic oraz z Łowicza.

Szkoły Pobożne wyruszają w drogę

Pod takim hasłem odbyły się rekolekcje zakonne w dniach 4-8 listopada w Centrum Wiara i Kultura mieszczącym się w ponorbertańskim klasztorze w Hebdowie. Konferencje podczas rekolekcji wygłosił o. Stefano Locatelli, pijar z Prowincji Włoskiej, Asystent Prowincjała.

23. Międzynarodowe Targi Książki

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zgromadziły ok. 680 tysięcy czytelników, ponad 800 autorów i 572 wydawców, w tym Wydawnictwo eSPe, które działa przy Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Tegorocznym hasłem Targów były słowa Carlosa Ruiza Zafona: Czytać to bardziej żyć.

Formacja Stała Młodych Zakonników

W dniach 24-26 października odbyła się Formacja Stała Młodych Zakonników, która skierowana jest do pijarów między 1. a 5. rokiem po ślubach uroczystych. Spotkanie odbyło się w Rzeszowie w pijarskim nowicjacie i po raz pierwszy poprowadził je o. Józef Matras, Asystent Prowincjalny ds. Formacji Początkowej.

Odznaczenie dla o. Kazimierza Wójciaka

29 października w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Orderów Odrodzenia Polski. Uroczystość była połączona z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jednym z uhonorowanych był ojciec Kazimierz Wójciak, który otrzymał odznaczenie za szczególne zasługi dla Niepodległej.