Wiadomości

Nowy numer eSPe: Odkryć powołanie na YouTubie

Prowadzą modlitewne live’y, odpowiadają na pytania, jak odkryć wolę Bożą i dają świadectwo o swoim powołaniu – youtuberzy Mikołaj Kapusta („Dobra Nowina”), ks. Teodor Sawielewicz („TeoBańkologia”) i Daniel Wojda SJ („Pogłębiarka”) w najnowszym numerze czasopisma „eSPe” opowiadają o swojej historii z nagrywaniem filmików na YouTube’a, o tym jak media społecznościowe mogą pomóc przy dokonywaniu życiowych wyborów, a także o tym czego nigdy nie zastąpią na drodze rozeznawania powołania.

S. Urszula Kwaśniewska została wybrana Radną Generalną Sióstr Pijarek

23 lipca br. Siostry Pijarki zebrane na Kapitule Generalnej dokonały wyboru nowej Przełożonej Generalnej. Została nią Hiszpanka, s. Asunción Pérez García. Dzień później, 24 lipca wybrano też czteroosobową Radę Generalną. Jedną z Radnych Generalnych została pijarka z Krakowa, s. Urszula Kwaśniewska.

Zmarł o. Józef Dyrba SP

24 lipca zmarł w domu rodzinnym w Jeleniej Górze-Cieplicach o. Józef Dyrba od św. Maksymiliana Marii Kolbego.


Rekolekcje Ars Celebrandi w Licheniu

Zakonnicy naszej pijarskiej prowincji uczestniczą w dniach od 11 do 18 lipca 2019 r. w rekolekcjach Ars Celebrandi w Licheniu. W trakcie rekolekcji uczestnicy zgłębiają liturgię, która obowiązywała w całym Kościele przed Soborem Watykańskim II, obecnie nazywana Nadzwyczajnym Rytem Rzymskim.

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Zakończyła się 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Jest to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. W tym roku przyjechało 53 reprezentacje zagraniczne i 27 krajowych – z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski oraz goście z Węgier. To w sumie niespełna 1,5 tys. uczestników, w tym ponad 900 osób ze środowisk polonijnych z zagranicy. Reprezentowali oni swoje parafie, kluby sportowe, placówki oświatowe i organizacje polonijne. Komitet Organizacyjny liczył ponad 150 osób, większość wolontariuszy. 


Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Nitrze na Słowacji

Od 1 do 7 lipca w Nitrze na Słowacji miało miejsce Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej (PYM). W spotkaniu uczestniczyło 170 osób z Białorusi, Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Reprezentację naszej Prowincji utworzyła młodzież z Krakowa, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i Warszawy.

Wyniki tegorocznych matur z naszych szkół

Znamy wyniki tegorocznych matur! Gratulujemy wszystkim maturzystom i ich nauczycielom wyników. Wierzymy, że pozwolą one na realizowanie dalszych planów życiowych. Dziękujemy również wszystkim, którzy włączyli się w akcję: Duchowa Adopcja Maturzysty i wspierali ich podczas przygotowań i trwania egzaminów.

W niedzielę rozpoczyna się Parafiada

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w dniach 7–13 lipca 2019r . w Warszawie. Organizatorzy spodziewają się blisko 1500 uczestników z 7 państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Będą oni reprezentować swoje kluby, szkoły i parafie. W organizację zaangażowanych jest ok. 150 wolontariuszy. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Spotkanie członków Kongregacji Prowincjalnej z Ojcem Generałem

W czwartek 4 lipca 2019 r. o. Pedro Aguado, Generał Zakonu Pijarów oraz o. Miguel Giráldez, Asystent Generalny naszego Okręgu Europy spotkali się w Krakowie z członkami Kongregacji Prowincjalnej.

Nowi lektorzy w Krakowie

16 czerwca 13 ministrantów z parafii Kraków-Wieczysta i Kraków-Dzielskiego przyjęło błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora z rąk Ojca Prowincjała Mateusza Pindelskiego, który również przewodniczył Eucharystii w parafii na Rakowicach.