Wiadomości

10. Tydzień Wychowania

"Budujmy więzi" - pod takim hasłem przebiega 10. Tydzień Wychowania organizowany przez Komisję Wychowywania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który przygotował specjalne materiały duszpasterskie, które w swoich treściach szczególnie zwracają uwagę na postać Jana Pawła II. 

Restart - hasło pijarskiego roku

Tegorocznym pijarskim hasłem roku szkolnego i duszpasterskiego jest słowo "Restart", które zostało zaproponowane przez Zespół Generalny Ruchu Calasanz, a zaczerpnięte jest z języka informatycznego. Jest nawiązaniem do przeżywanego czasu przez ludzi na całym świecie. 

Spotkanie duszpasterzy pijarskich

W dwa wieczory, 11 i 12 września dobyły się spotkania duszpasterzy dzieci, młodzieży i powołań z poszczególnych placówek Polskiej Prowincji. Już od lat tego typu spotkania odbywają się dwa razy w roku, na początku każdego semestru. Po raz pierwszy duszpasterze pijarscy spotkali się on-line.

Pierwsza profesja nowicjuszy

12 września obchodzimy święto patronalne naszego Zakonu. Jest to również dzień, w którym nowicjusze, po rocznej formacji, składają swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz szczególnej troski o wychowanie dzieci i młodzież.

Zdalne spotkanie Rady Prowincji

W dniach 8-10 września odbywało się spotkanie Rady Prowincji. Uczestniczyli w nim przełożeni wspólnot z Polski, Białorusi i Czech wraz z członkami Kongregacji Prowincjalnej i o. Prowincjałem. Ze względów bezpieczeństwa Rada odbyła się zdalnie.

Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

W niedzielę 6 września w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach odbyła się Inauguracja nowego roku szkolnego 2020/2021. Głównej Mszy Świętej, która odbyła się o godz. 13.00, przewodniczył biskup drohiczyński ks. prof. Tadeusz Pikus.

„Pamięć dla przyszłości”

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie historycznym „Pamięć dla przyszłości” organizowanym w ramach Konferencji Młodych Historyków przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Jubileusz w Bolszewie

30 sierpnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie wierni zebrali się, aby jednoczyć się podczas liturgii w dziękczynieniu za dar jubileuszu 70. lat od erygowania parafii. Uroczystą Mszę Świętą poprowadził i homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

Wakacje z pijarami

Po zakończeniu wakacji przyszedł czas na podsumowanie kolonii i półkolonii odbywających się w drugiej połowie wakacji w naszych placówkach. Każda z nich była inna, ale równie atrakcyjna dla uczestników, którzy mogli odpocząć i przygotować się do nowego roku szkolnego. 

28-30 sierpnia 2020 r.

Wieczorną Eucharystią i wspólnym spotkaniem z o. Prowincjałem Mateuszem Pindelskim rozpoczęły się w miniony piątek, 28 sierpnia, kolejne Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe prowadzone przez o. Piotra Reckiego, Delegata o. Prowincjała ds. Powołań, w Krakowie.