Wiadomości

Rada Prowincji w Ożarowie Mazowieckim

W Ożarowie Mazowieckim rozpoczęła się Rada Prowincji, która potrwa od 22 do 23 sierpnia 2019 r. Wzięli w niej udział: o. Prowincjał, czterej Asystenci, Ekonom, Przełożeni poszczególnych Wspólnot i Delegaci o. Prowincjała, w sumie 22 pijarów naszej Prowincji z Polski, Białorusi i Czech.

Elblążanie w Węgierskiej Górce

W dniach 20–31 lipca 2019 r., grupa 21 dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej p.w. św.  Mikołaja z Elbląga odpoczywała na kolonii w pięknej górskiej miejscowości Węgierska Górka.

Obóz parafiadowy dzieci z Łowicza

W dniach od 27 lipca do 5 sierpnia 2019 r. odbył się w Ustroniu Morskim Obóz Parafiadowy dla dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej w Łowiczu. Wzięło w nim udział 34 uczestników, głównie ze Scholi Królowej Pokoju, w tym trójka animatorów, absolwentów szkoły: Alicja, Ola i Łukasz.

Pielgrzymka do Kalkuty

Grupą osób z pijarskich parafii: Bolszewo (Bartłomiej), Kraków-Rakowice (Weronika i Dorota), Kraków-Wieczysta (Halina i Paulina), Rzeszów (Ewa i Weronik) wraz z o. Dariuszem Bakalarzem SP, Beatą, Dorotą i Tomkiem przebywają od 17 lipca do 1 sierpnia w Kalkucie. 

Nowy numer eSPe: Odkryć powołanie na YouTubie

Prowadzą modlitewne live’y, odpowiadają na pytania, jak odkryć wolę Bożą i dają świadectwo o swoim powołaniu – youtuberzy Mikołaj Kapusta („Dobra Nowina”), ks. Teodor Sawielewicz („TeoBańkologia”) i Daniel Wojda SJ („Pogłębiarka”) w najnowszym numerze czasopisma „eSPe” opowiadają o swojej historii z nagrywaniem filmików na YouTube’a, o tym jak media społecznościowe mogą pomóc przy dokonywaniu życiowych wyborów, a także o tym czego nigdy nie zastąpią na drodze rozeznawania powołania.

S. Urszula Kwaśniewska została wybrana Radną Generalną Sióstr Pijarek

23 lipca br. Siostry Pijarki zebrane na Kapitule Generalnej dokonały wyboru nowej Przełożonej Generalnej. Została nią Hiszpanka, s. Asunción Pérez García. Dzień później, 24 lipca wybrano też czteroosobową Radę Generalną. Jedną z Radnych Generalnych została pijarka z Krakowa, s. Urszula Kwaśniewska.

Zmarł o. Józef Dyrba SP

24 lipca zmarł w domu rodzinnym w Jeleniej Górze-Cieplicach o. Józef Dyrba od św. Maksymiliana Marii Kolbego.


Rekolekcje Ars Celebrandi w Licheniu

Zakonnicy naszej pijarskiej prowincji uczestniczą w dniach od 11 do 18 lipca 2019 r. w rekolekcjach Ars Celebrandi w Licheniu. W trakcie rekolekcji uczestnicy zgłębiają liturgię, która obowiązywała w całym Kościele przed Soborem Watykańskim II, obecnie nazywana Nadzwyczajnym Rytem Rzymskim.

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Zakończyła się 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Jest to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. W tym roku przyjechało 53 reprezentacje zagraniczne i 27 krajowych – z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski oraz goście z Węgier. To w sumie niespełna 1,5 tys. uczestników, w tym ponad 900 osób ze środowisk polonijnych z zagranicy. Reprezentowali oni swoje parafie, kluby sportowe, placówki oświatowe i organizacje polonijne. Komitet Organizacyjny liczył ponad 150 osób, większość wolontariuszy. 


Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Nitrze na Słowacji

Od 1 do 7 lipca w Nitrze na Słowacji miało miejsce Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej (PYM). W spotkaniu uczestniczyło 170 osób z Białorusi, Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Reprezentację naszej Prowincji utworzyła młodzież z Krakowa, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i Warszawy.