Wiadomości

X Przegląd Teatrów Pijarskich

Za nami X Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich, który odbył się 21 listopada 2020 r. i miał formę zdalną. Poprowadzili go animatorzy i o. Andrzej Lisiak ze studia, które znajdowało się na deskach sceny teatralnej w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju w Łowiczu.

Jubileuszowy Przegląd Teatrów Pijarskich

Już 21 listopada odbędzie się X Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich, który zostanie poprowadzony w formie zdalnej z Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Powołanie", a zadaniem uczestników jest nagranie monodramy. 

Nowa Prowincja Azji i Pacyfiku

3 października 2020 r., w 70. rocznicę przybycia pierwszych pijarów do Japonii i w 25. rocznicę pijarskiej obecności na Filipinach dotychczasowa Wiceprowincja Japońsko-Filipińska została podniesiona do rangi Prowincji Azji i Pacyfiku. Pierwszym Prowincjałem został o. Miguel Artola Otamendi.

Papież o roli zakonów

W dniach 12-14 listopada 2020 r. odbyło się seminarium online na temat wkładu wspólnot zakonnych w zainicjowanym przez papieża Franciszka Globalnym Pakcie Edukacyjnym. Seminarium zgromadziło przełożonych generalnych zakonów męskich oraz żeńskich.

Wyniki konkursu o "Giętkie Pióro"

Poznaliśmy laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Giętkie Pióro. Tematem i inspiracją tegorocznej edycji jest pisarstwo Karola Wojtyły. Zadaniem uczestników w ostatnim etapie było stworzenie spektaklu na podstawie własnej, napisanej wcześniej noweli.

Beatyfikacja Joana Roig i Diggle'a

W sobotę, 7 listopada 2020 r. o godz. 11.00 w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie odbyła się beatyfikacja wychowanka pijarskiego, Joana Roig i Diggle. W uroczystości wziął udział o. Prowincjał Mateusz Pindelski, który przez kilka lat jako Postulator prowadził jego proces beatyfikacyjny.

Zmarł ks. Rafał Buchinger

25 października 2020 r. zmarł ks. Rafał Buchinger, kapłan z Archidiecezji Krakowskiej, który z Zakonem Pijarów związany jest Dyplomem Współbraterstwa i w ten sposób uczestniczy w jego dobrach duchowych. Niech, jak mawiał, Jezus, nasz Boski Brat przyjmie go do domu Ojca!

Udzielenie posług klerykom

W piątek 16 października 2020 r. wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów przeżywała swoją uroczystość odpustową. W pijarskim kalendarzu przypada bowiem wspomnienie bł. Piotra Casaniego, który jest patronem seminaryjnej wspólnoty.

Poświęcenie sali gimnastycznej

14 października 2020 r., w Święto Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie przez Jego Ekscelencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza nowo wybudowanej hali sportowej przy Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Warszawie na Siekierkach.

List Kalasantyński - 25 października

W sytuacjach kryzysowych Kalasancjusz dodaje nam odwagi. Dla niego istotna jest  bowiem miłość i ufność (...).

Zapraszamy do przeczytania Listu do Nauczycieli i Współpracowników na Dzień Kalasantyński 25 października.