Wiadomości

Ranking liceów 2020

Już po raz 22. portal edukacyjny Perspektywy opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących w całej Polsce. Jak co roku, zostały w nim również uwzględnione nasze licea z Łowicza, Krakowa, Elbląga i Poznania. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wyników.

Aplikacja Duchowa Siódemka

To aplikacja stworzona w ramach projektu „Perła polskiego baroku...", którego celem były prace rewaloryzacyjne w krypcie kościoła pijarów. Aplikacja pozwala na interaktywny spacer po siedmiu klasztorach znajdujących się w centrum Krakowa oraz poznanie ich historii.

Rekolekcje dla dziewczyn

Żyjemy w relacjach i one są dla nas ważne. Często nie do końca rozumiemy, czym jest przyjaźń. Jednak każdy z nas jest do nas zdolny. A prawdziwa przyjaźń jest bezcennym skarbem. Siostry Pijarki zapraszają na rekolekcje dla dziewczyn, które odbędą się w dniach 17-19 stycznia w Krakowie. 

Sylwester Młodzieży Pijarskiej

Około 200 młodych z placówek Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów po raz kolejny spotkało się w na zabawie sylwestrowej, podczas której tradycyjnie o północy odbyła się Eucharystia. W tym roku Pijarski Sylwester odbywał się w Zespole Szkół Pijarskich w Poznaniu i trwał w dniach 28 grudnia – 1 stycznia.

Boże Narodzenie

"Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat." (J 1,9)

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przesyłamy życzenia świąteczne od o. Mateusza Pindelskiego - Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Metropolita krakowski poświęcił kryptę

Po ponad dwóch latach zakończył się projekt rewaloryzacji pijarskiej krypty w Krakowie. Jego celem była rewaloryzacja unikatowych polichromii z baroku. Zwieńczeniem uroczystości związanych z otwarciem odnowionego miejsca było jej poświęcenie 20 grudnia, którego dokonał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wydarzenie swoim występem uświetnił zespół Flores Rosarum.

Otwarcie pijarskiej krypty w Krakowie

Dzisiaj, 18 grudnia, miało miejsce otwarcie krypty pod kościołem pijarów w Krakowie. Jednocześnie odbyło się podsumowanie projektu pt. "Perła polskiego baroku - rewaloryzacja nieodkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej".

Jezus żyje, żyj i Ty!

To hasło przeżywanego obecnie roku duszpasterskiego w naszej rodzinie pijarskiej na całym świecie. Nawiązuje ono do adhortacji posynodalnej papieża Franciszka Christus vivit, która szczególnie skierowana jest do młodych. Jednocześnie jest zachętą do radosnego przeżywania naszego życia, które jest świadectwem, że Jezus żyje. 

Ogólnopolski Konkurs o Giętkie Pióro

Zakończyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego - Giętkie Pióro, której organizatorem jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. 7 grudnia w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów na warszawskich Siekierkach obyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji, która związana była z 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego. 

Jubileusz 15-lecia Szkoły w Elblągu

6 grudnia społeczność szkolna Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu przeżywała Jubileusz 15-lecia. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej Eucharystii w katedrze św. Mikołaja, której przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej. Po niej odbyła się gala wręczenia  nagród nauczycielom oraz uczniom, a następnie uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.