18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – W Twoich rękach

Od 12-14 października odbyło się już 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które przebiegało pod hasłem: W Twoich rękach. Zgromadziło ponad 660 osób z czterech krajów: Polski, Węgier, Czech, i Białorusi w murach Liceum oraz Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Krakowie. 

Więcej

Tutaj może przyjść każdy, kto chce realizować swoją pasję

Jest takie miejsce w Elblągu, gdzie nie tylko dzieci mogą rozwijać swoje pasje. - Ideą przewodnią naszego centrum jest próba łączenia pokoleń. Dlatego zapraszamy na zajęcia nie tylko dzieci, ale całe rodziny - mówi Nina Dziwniel-Stępka, dyrektor Centrum Kultury Calasanz, które działa przy Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu.

Więcej

300 lat pijarskiej placówki w Szczuczynie na Białorusi

W sobotę 13 października br. pijarska wspólnota i parafia w Szczuczynie na Białorusi przeżywała jubileusz 300 lat od przybycia pijarów do tego miasta. 

Więcej

Różaniec na 100-lecie niepodległości – w szkołach pijarskich w Elblągu

Przez cały październik uczniowie szkoły w Elblągu modlą się na różańcu za swoją Ojczyznę.

Więcej

Spotkanie przedstawicieli Centrów Kultury Calasanz

W ostatnim tygodniu września w Ostrowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Centrów Kultury Calasanz działających przy pijarskich placówkach. 

Więcej

V Spotkanie Formacyjne Laikatu Pijarskiego

W dniach 5 – 7 października 2018 r. w Niepokalanowie odbyło się V Spotkanie Formacyjne Laikatu Pijarskiego. Wzięło w nim udział ponad 50 osób związanych z naszym zakonem - świeccy współpracownicy pijarscy z Łowicza, Warszawy, Bolszewa, Elbląga, Poznania, Krakowa (Wieczystej i Rakowic). Tematem spotkania były słowa św. Pawła "Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia".

Więcej

Spacer po Beskidzie

W miniony weekend (29-30 września 2018 r.) dwudziestoosobowa ekipa uczniów, rodziców i duszpasterzy szkoły w Katowicach wybrała się na dwudniowy wyjazd w Beskid Śląski. 

Więcej

Ruszył projekt: "Codzienna modlitwa za Synod 2018"

Dnia 03.10.2018 roku w Rzymie rozpoczął się Synod na temat młodzieży. Tego samego dnia ruszył projekt: "Codzienna modlitwa za Synod 2018". Podczas trwania Synodu (03. - 28.10.2018) można w dowolnym momencie dołączyć się do projektu. 

Więcej

Jubileusz w Rzeszowie

Obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie w sobotę 29 września świętowało 360-lecie swojego istnienia.

Więcej

Parafialna Pielgrzymka Dziękczynna do Włoch

W dniach 22 września do 29 września parafianie z krakowskich Rakowic odbyli dziękczynną pielgrzymkę do Włoch.

Więcej

Dzień modlitwy za młodych pijarów

26 września w Zakonie Pijarów jest obchodzony Dzień Modlitwy za młodych, którzy przygotowują się do życia pijarskim powołaniem zakonnym. Kongregacja Generalna ustanowiła ten Dzień Modlitwy w roku 2012, który przeżywany był jako Pijarski Rok Powołaniowy, w dziesiątą rocznicę zatonięcia statku "Le Joola", w którym życie straciło pięciu senegalskich przednowicjuszy.

Więcej

Poświęcenie czyli konsekracja pijarskiej świątyni w Krakowie Rakowicach

W niedzielę 16 września odbyła się uroczystość konsekracji pijarskiego kościoła w Krakowie - Rakowicach połączona z jubileuszem 70-lecia parafii. Aktu uroczystego poświęcenia dokonał JE ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie oraz pijarzy z różnych placówek Polskiej Prowincji Pijarów.

Więcej

Kamień węgielny pod nową pijarską szkołę w Rzeszowie

22 września w Rzeszowie miała miejsce uroczystość poświęcenia murów nowo budującego się pijarskiego kompleksu edukacyjnego i wmurowania aktu erekcyjnego oraz kamienia węgielnego.

Więcej

Odpust w Parafii Oczaków na Ukrainie

W Parafii i Sanktuarium Matki Bożej Czarnej Madonny nad Morzem Czarnym w Oczakowie na Ukrainie odbył się odpust związany z Patronką Parafii – Matką Bożą Częstochowską.

Więcej

Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2018/2019 na warszawskich Siekierkach

9 września 2018 r. w pijarskim sanktuarium w Warszawie miało miejsce XV Forum Edukacyjne zatytułowane było "Historia poza historią". Zaproszeni goście starali się zainspirować nauczycieli różnych przedmiotów do wplatania w swoje lekcje wątków historycznych, w myśl starożytnej sentencji Historia magistra vitae est.

Więcej

Pierwsze śluby zakonne

12 września w Zakonie Pijarów wspomina się święto Najświętszego Imienia Maryi, święto patronalne zakonu. Tradycyjnie w ten dzień nowicjusze po rocznej formacji składają pierwsze śluby zakonne - ślubują Bogu czystość, ubóstwo, posłuszeństwo i troskę o wychowanie dzieci i młodzieży. 
Więcej

Jubileusz 70-lecia parafii i konsekracja kościoła w Rakowicach

W niedzielę 16 września o godz. 17:00 odbędzie się uroczystość konsekracji kościoła w Rakowicach połączona z jubileuszem 70-lecia parafii. Pijarski kościół i parafia w Krakowie-Rakowicach wzięły początek od… szkoły. Oto ich historia.

Więcej

Nasi tegoroczni przednowicjusze

W dniach od 30 lipca do 25 sierpnia br. pięciu kandydatów do pijarskiego Zakonu przeżywało w naszym seminarium swój przednowicjat. Czym jest przednowicjat? Niech wyjaśnią to nasze zakonne Konstytucje.

Więcej

Zakończył się obóz integracyjny krakowskiego liceum pijarów

W dniach 23 - 28 czerwca w Ponicach k. Rabki Zdrój grupa świeżo upieczonych pierwszoklasistów krakowskiego liceum uczestniczyła w rekolekcjowakacjach. W gronie 93 uczestników, 14 animatorów, 5 wychowawców i dwóch pijarów (o. Mariusza i o. Tomasza) młodzież spędzała kolejne dni na poznawaniu siebie samych, kolegów i koleżanek oraz Boga.

Więcej

Wakacje z Bogiem w Szczuczynie

Już ponad dwadzieście lat ojcowie pijarzy ze Szczuczyna gromadzą w swojej parafii sporą liczbę dzieci i młodzieży (około pół tysiąca osób) na tygodniowej modlitewno-integracyjnej akcji – Wakacje z Bogiem. W tym roku wyżej wymieniona impreza przebiegała w dniach od 19 do 26 sierpnia pod hasłem: Świętość jest drogą do Nieba.

Więcej

Ostatnie pożegnanie Ojca Andrzeja Kazimierza Sojki

Dnia 19 sierpnia 2018 roku odszedł do Domu Ojca o. Andrzej Kazimierz Sojka, pijar Duszpasterz w pijarskich placówkach m.in. w Hebdowie, Krakowie i Jeleniej Górze. Przeżył lat 85, w Zakonie 66, w kapłaństwie 60.

Więcej

Parafiadowe wakacje z Bogiem dzieci z Łowicza i Krakowa

W dniach 3-12.08.2018 r. odbyły się Parafiadowe wakacje z Bogiem w Ustce. Wzięły w nich udział dzieci z Łowicza i Krakowa.

Więcej

W Salamance zakończył się Pijarski Synod Młodych

W Salamance zakończył się Pijarski Synod Młodych. W tych samych dniach, od 30 lipca do 2 sierpnia 2018 r. równoległe odbywały się synody na czterech kontynentach: dla Europy w Salamance, dla obu Ameryk w meksykańskiej Oaxaca, dla Afryki w Yaoundé w Kamerunie i dla Azji w Manili na Filipinach.

Więcej

Zakończyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Od 23 do 29 lipca w Nagykanizsa na Węgrzech miało miejsce Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej - PYM. Uczestniczyło w nim prawie 250 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami pijarów z Białorusi, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski. Młodzież miała okazję doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości oraz poznać Węgry, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach.

Więcej

Warsztaty Liturgiczne w WSD

W dniach 16 – 20 lipca br. odbywały się w naszym pijarskim seminarium kolejne już warsztaty liturgiczne. Tym razem uczestniczyli w nich starsi ministranci i lektorzy z naszych parafii w Łapszach i Rakowicach.

Więcej

Pierwsza Rowerowa Pielgrzymka z Bolszewa do Sianowa

28 lipca 2018 r. 55 pielgrzymów z naszej parafii wraz z o. Mariuszem i o. Piotrem pielgrzymowało rowerami do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Pokonując 70 km Pielgrzymi modlili się we własnych intencjach zawierzając Matce Bożej wszystkie swoje sprawy.

Więcej

Rekolekcje wakacyjne w Hebdowie

W dniach od 15 do 21 lipca 2018 r. w Hebdowie odbyły się rekolekcje wakacyjne dla współpracowników świeckich  I i II stopnia wraz z rodzinami. W rekolekcjach wzięło udział ok. 50 os. (Bolesławiec, Elbląg, Katowice, Kraków, Łowicz, Poznań, Warszawa). Tematem przewodnim byłoWprowadzenie do pogłębionej modlitwy w stylu kalasantyńskim, czyli medytacja kalasantyńska dla tych, którzy chcą modlić się w ciszy,  które poprowadził o. dr Mateusz Pindelski SP.

Więcej

W Warszawie zakończyła się 30. Parafiada

Jubileuszową 30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży uważam za zamkniętą – tymi słowami o. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada zakończył tygodniowe święto sportu kultury i wiary. Wygaszono znicz parafiadowy, ale organizatorzy już zapraszają reprezentacje z Polski i zagranicy na Parafiadę w przyszłym roku.

Więcej

Już po raz trzeci na rowerach do Trokiel

"Nie bój się, tylko wierz" - w tym roku pod takim hasłem wyruszyła młodzieżowa, rowerowa pielgrzymka ze Szczuczyna do Sanktuarium Matki Bożej w Trokielach.
Więcej

W Warszawie rozpoczęła się 30. Jubileuszowa Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

W Warszawie rozpoczęła się 30. Jubileuszowa Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Do stolicy przyjechało 1500 młodych ludzi z siedmiu państw: Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy.
Więcej