Wiadomości

Rekolekcje powołaniowe

Z okolic Szczecina, z Trójmiasta, Katowic, Częstochowy i Ropczyc przyjechali do naszego seminarium uczestnicy kolejnych Pijarskich Rekolekcji Powołaniowych. Odbywały się one w  dniach 25-27 września i wzorem poprzednich turnusów przebiegały pod hasłem: Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1b). 

10. lat Zespołu Szkół w Katowicach

W tym roku swój jubileusz 10. lat istnienia obchodzi Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach. Z tej okazji cała społeczność szkolna oraz pijarzy z placówek uczestniczyli w Mszy Świętej dziękczynnej, której przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.

Dzień modlitw - 26 września

Jak co roku, 26 września modlimy się w intencji młodych pijarów będących w formacji początkowej. Wybór tej daty jest związany z rocznicą katastrofy zatonięcia okrętu „Le Joola”, w którym zginęło pięciu kandydatów do naszego Zakonu, którzy zmierzali do Dakaru, aby rozpocząć przednowicjat.

List Kalasantyński - 25 września

Mało kto ma czas na obserwację życia, bycie tu i teraz, na modlitwę i medytację nad słowem Bożym. 

Zapraszamy do przeczytania Listu do Nauczycieli i Współpracowników na Dzień Kalasantyński 25 września 2020 r.

20. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Już 10 października odbędzie się 20. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które ze względu na panującą sytuację będzie miało miejsce w placówkach naszej Prowincji. Hasłem tegorocznego spotkania będą słowa św. Jana Pawła II - ,,Niech stąpi Duch Twój".

10. Tydzień Wychowania

"Budujmy więzi" - pod takim hasłem przebiega 10. Tydzień Wychowania organizowany przez Komisję Wychowywania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który przygotował specjalne materiały duszpasterskie, które w swoich treściach szczególnie zwracają uwagę na postać Jana Pawła II. 

Restart - hasło pijarskiego roku

Tegorocznym pijarskim hasłem roku szkolnego i duszpasterskiego jest słowo "Restart", które zostało zaproponowane przez Zespół Generalny Ruchu Calasanz, a zaczerpnięte jest z języka informatycznego. Jest nawiązaniem do przeżywanego czasu przez ludzi na całym świecie. 

Spotkanie duszpasterzy pijarskich

W dwa wieczory, 11 i 12 września dobyły się spotkania duszpasterzy dzieci, młodzieży i powołań z poszczególnych placówek Polskiej Prowincji. Już od lat tego typu spotkania odbywają się dwa razy w roku, na początku każdego semestru. Po raz pierwszy duszpasterze pijarscy spotkali się on-line.

Pierwsza profesja nowicjuszy

12 września obchodzimy święto patronalne naszego Zakonu. Jest to również dzień, w którym nowicjusze, po rocznej formacji, składają swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz szczególnej troski o wychowanie dzieci i młodzież.

Zdalne spotkanie Rady Prowincji

W dniach 8-10 września odbywało się spotkanie Rady Prowincji. Uczestniczyli w nim przełożeni wspólnot z Polski, Białorusi i Czech wraz z członkami Kongregacji Prowincjalnej i o. Prowincjałem. Ze względów bezpieczeństwa Rada odbyła się zdalnie.