Wiadomości

Jesienne wydarzenia w Szczuczynie

Jesienne wydarzenia w Szczuczynie

Minął dopiero miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego, a tak wiele wydarzeń miało już miejsce. Czas podsumować, co wydarzyło się w naszej parafii w Szczuczynie. 

Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe

Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe

W dniach 25 - 27 października 2019 r. w naszym seminarium w Krakowie odbywały się kolejne w tym roku Pijarskie Rekolekcje Powołaniowe. Tym razem gościliśmy dziewięciu młodych. Przyjechali z różnych regionów Polski: Kacper z Koszalina, Mateusz i Gabriel ze Słupska, Mateusz z Warszawy, Jakub ze Skawiny, Michał z Przemyśla, Mateusz z Nowego Sącza oraz Mateusz i Bartłomiej z okolic Zakopanego.

Biały Dzień Kalasantyński w Łowiczu

Biały Dzień Kalasantyński w Łowiczu

Biały Dzień Kalasantyński poświęcony cierpliwości w szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. Dnia 25 października, jak każdego 25. dnia miesiąca odbył się w naszej szkole kolejny dzień kalasantyński. Tym razem został poświęcony cnocie cierpliwości. 

Pożegnanie proboszcza na Wieczystej

Pożegnanie proboszcza na Wieczystej

6 października w parafii MB Ostrobramskiej w Krakowie na Wieczystej odbyło się pożegnanie proboszcza - o. Andrzeja Tupka, który pełnił swoją funkcję przez 12 ostatnich lat, jako trzeci proboszcz od założenia parafii w 1983 r. Uroczystość zgromadziła parafian, którzy chcieli wyrazić wdzięczność za posługę jaką pełnił.   

Licealiści z Łowicza na Jasnej Górze

Licealiści z Łowicza na Jasnej Górze

24 września uczniowie z klasy II Pijarskiego Liceum Królowej Pokoju udali się na pielgrzymkę do Częstochowy, w czasie której odbyło się 19. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Tematem spotkania były słowa z 1 Listu do Koryntian: Wszystkie wasze prawy niech się dokonują  w miłości!

Podsumowanie lata w Szczuczynie

Podsumowanie lata w Szczuczynie

Lato dobiegło końca, więc czas na jego podsumowanie. Dla parafian z parafii św. Teresy z Avila w Szczuczynie był to czas bardzo intensywny i aktywny. Każdy mógł skorzystać z odpowiedniej dla siebie atrakcji podczas corocznej imprezy Wakacje z Bogiem.

Dr Zdzisław Pogoda w szkole w Elblągu

Dr Zdzisław Pogoda w szkole w Elblągu

Dr Zdzisław Pogoda jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. 24 września odwiedził uczniów Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, żeby podczas spotkania z uczniami przybliżyć im zastosowanie matematyki w życiu codziennym.

Dzień Popularyzacji Matematyki w Elblągu

Dzień Popularyzacji Matematyki w Elblągu

12 września 2019 r. uczniowie Liceum Pijarów w Elblągu wzięli udział w Dniu Popularyzacji Matematyki w ramach projektu MatFizChem na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie to w szczególny sposób wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki z udziałem wybitnych matematyków z całego kraju.

Z historia objawień na warszawskich Siekierkach

Z historia objawień na warszawskich Siekierkach

We wrześniu przypadają kolejne rocznice związane z objawieniami na warszawskich Siekierkach, gdzie w latach 1943 - 1949 Władysława Fronczak-Papis doświadczyła wizji Matki Bożej i Pana Jezusa. Orędzia to zachowują swoją aktualność również dzisiaj. Zapraszamy pielgrzymów do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, do kaplicy na miejscu objawień oraz do kościoła sanktuaryjnego.

Obóz integracyjny klas I LO z Łowicza

Obóz integracyjny klas I LO z Łowicza

Widać, że nowy rok szkolny zbliża się nieubłaganie. Jednym z wielu symptomów zwiastujących ten fakt jest coroczny integracyjny wyjazd przyszłych uczniów klas pierwszych Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. Tym razem przypadł on na dni 19-23 sierpnia 2019 r. 

Kolonia w Mikoszewie

Kolonia w Mikoszewie

W dniach 30 lipca – 10 sierpnia 2019 r. grupa 51 dzieci z pijarskiej parafii Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie pod opieką o. Rafała Stenka i 6 wychowawców przeżywała czas wypoczynku, modlitwy i wspólnej radości czerpiąc z uroków polskiego morza. Gościliśmy w ośrodku prowadzonym przez Caritas w Mikoszewie niedaleko Gdańska.

Obóz Parafiadowy  dzieci z warszawskich Siekierek

Obóz Parafiadowy dzieci z warszawskich Siekierek

W dniach od 12 do 25 sierpnia 2019 r. w Augustowie odbył się Obóz Parafiadowy m.in. dla Liturgicznej Służby Ołtarza z Parafii MB Królowej Wyznawców w Warszawie. Program obozu miał na celu aktywny wypoczynek jego uczestników, głównie poprzez rowerowe wycieczki wokół jezior Suwalszczyzny, a także uczestnictwo w zajęciach realizowanych przez wychowawców wpisujących się w triadę parafiadową.


Rada Prowincji w Ożarowie Mazowieckim

Rada Prowincji w Ożarowie Mazowieckim

W Ożarowie Mazowieckim rozpoczęła się Rada Prowincji, która potrwa od 22 do 23 sierpnia 2019 r. Wzięli w niej udział: o. Prowincjał, czterej Asystenci, Ekonom, Przełożeni poszczególnych Wspólnot i Delegaci o. Prowincjała, w sumie 22 pijarów naszej Prowincji z Polski, Białorusi i Czech.

Elblążanie w Węgierskiej Górce

Elblążanie w Węgierskiej Górce

W dniach 20–31 lipca 2019 r., grupa 21 dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej p.w. św.  Mikołaja z Elbląga odpoczywała na kolonii w pięknej górskiej miejscowości Węgierska Górka.

Obóz parafiadowy dzieci z Łowicza

Obóz parafiadowy dzieci z Łowicza

W dniach od 27 lipca do 5 sierpnia 2019 r. odbył się w Ustroniu Morskim Obóz Parafiadowy dla dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej w Łowiczu. Wzięło w nim udział 34 uczestników, głównie ze Scholi Królowej Pokoju, w tym trójka animatorów, absolwentów szkoły: Alicja, Ola i Łukasz.

Nowy numer eSPe: Odkryć powołanie na YouTubie

Nowy numer eSPe: Odkryć powołanie na YouTubie

Prowadzą modlitewne live’y, odpowiadają na pytania, jak odkryć wolę Bożą i dają świadectwo o swoim powołaniu – youtuberzy Mikołaj Kapusta („Dobra Nowina”), ks. Teodor Sawielewicz („TeoBańkologia”) i Daniel Wojda SJ („Pogłębiarka”) w najnowszym numerze czasopisma „eSPe” opowiadają o swojej historii z nagrywaniem filmików na YouTube’a, o tym jak media społecznościowe mogą pomóc przy dokonywaniu życiowych wyborów, a także o tym czego nigdy nie zastąpią na drodze rozeznawania powołania.

Nowi lektorzy w Krakowie

Nowi lektorzy w Krakowie

16 czerwca 13 ministrantów z parafii Kraków-Wieczysta i Kraków-Dzielskiego przyjęło błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora z rąk Ojca Prowincjała Mateusza Pindelskiego, który również przewodniczył Eucharystii w parafii na Rakowicach.

Zakończenie roku szkolnego w Łowiczu

Zakończenie roku szkolnego w Łowiczu

Na zakończenie roku szkolnego (w poniedziałek 17.06) dla rodziców i dzieci z naszej scholi Królowej Pokoju i Internetowej Róży Różańcowej rodziców odbyło się spotkanie. Składało się ono z konferencji różańcowej, adoracji z indywidualnym błogosławieństwem rodzin oraz grillem, w czasie którego dziękowaliśmy Bogu i ludziom za miniony rok i każde dobro które stało się naszym udziałem.

20-lecie Akcji Katolickiej na Wieczystej

20-lecie Akcji Katolickiej na Wieczystej

W ostatnią sobotę, 16 czerwca, Akcja Katolicka na Wieczystej w Krakowie obchodziła 20-lecie swojego istnienia. Eucharystii przewodniczył o. Andrezj Pilch - obecny duszpasterz wspólnoty, o. Andrzej Tupek - proboszcz parafii oraz jej były duszpasterz. Podczas jubileuszu była również obecna Grażyna Kominek - Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Podsumowanie roku CKC Kraków-Wieczysta

Podsumowanie roku CKC Kraków-Wieczysta

Kolejny rok szkolny pracy naszego Centrum Kultury Calasanz Kraków - Wieczysta za nami. Oficjalne zakończenie odbyło się w niedzielę 9 czerwca.

Spotkanie nauczycieli ze Szczuczyna i Lidy

Spotkanie nauczycieli ze Szczuczyna i Lidy

1 czerwca br. w parafii pw. św. Teresy z Avila w Szczuczynie odbyło się spotkanie nauczycieli i wychowawców z naszych pijarskich placówek: Szczuczyna i Lidy.