Młodzież pijarska na spotkaniu Taizé w Madrycie.

Młodzież pijarska na spotkaniu Taizé w Madrycie.

Kolejna pijarska wyprawa na Europejskie Spotkanie Młodzieży miała odbyła się w dniach od 26 grudnia do 3 stycznia 2019. Tym razem celem dziewiętnastoosobowej grupy młodych pielgrzymów był Madryt.

Podróż z Krakowa na Europejskie Spotkanie Młodych rozpoczęła się już 26 grudnia w południe. Do pokonania był dystans prawie 2800 km, więc w drodze do Madrytu pielgrzymi zatrzymali się w Chalon-sur-Saône. Tamtejsza wspólnota parafialna przygotowała program na dziewięciogodzinny postój. Było wspólne śniadanie i Msza Święta oraz obiad u francuskich rodzin a także zwiedzanie miasta.

Po  dotarciu do Madrytu pielgrzymi zostali skierowani do punktu przyjęć Polaków. Tam miał miejsce podział mniejsze grupy i skierowanie uczestników spotkania do różnych parafii. Młodzież została przyjęta przez rodziny bardzo życzliwie. Rytm dnia wyznaczała modlitwa – rano w parafiach goszczących, w południe w rożnych kościołach w centrum miasta, natomiast wieczorem w głównych pomieszczeniach centrum wystawienniczego IFEMA Feria de Madrid. Centralnym punktem spotkania była modlitwa o pokój, która rozpoczęła 31 grudnia o 23.00 a po niej miał miejsce tzw. Festiwal Narodów, podczas, którego różne narodowości prezentowały program artystyczny. W drodze powrotnej miał miejsce postój w Genui, gdzie młodzież miała okazję zobaczyć miasto z zabytkowym portem i min. katedrę św. Wawrzyńca.

W tegorocznym Europejskim Spotkaniu Młodzieży Taizé wzięło udział prawie 15 tys. osób, w tym ponad 3,5 tys. z Polski. Młodzież z rożnych zakątków Europy i świata, z rożnych wspólnot i kościołów chrześcijańskich wspólnie mogli się modlić i ubogacać wzajemnie swoją wiarą, kulturą, radością i nadzieją. Wszystkich łączył Jezus Chrystus, wspólna modlitwa uwielbienia Boga i błagania o pokój na świecie. Kolejne spotkanie na przełomie roku 2019 i 2020 odbędzie się we Wrocławiu.