20. Jubileuszowa Parafiada na Litwie

20. Jubileuszowa Parafiada na Litwie

W dniach 18-19 maja 2019 r. odbyła się Jubileuszowa 20. Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej w Landwarowie/ Lentvaris na Litwie. Przyjechały na nią reprezentacje z kilku miejscowości: Mickuny, Landwarów Kowalczuki, Niemierz, Rukojni Stare, Troki oraz gościnnie grupa z Polski, z pijarskiej szkoły w Elblągu. Atmosfera wspaniała – przekazuje koordynatorka całego projektu, p. Maria Kujel – młodzież zaangażowana, a wolontariusze spisali się na medal.

Inauguracja odbyła się w Parafii Zwiastowania NMP w Landwarowie, mszy św. przewodniczył Prezes Stowarzyszenia Parafiada, o. Tomasz Olczak, a homilię wygłosił dyrektor szkoły z Elbląga, o. Rafal Roszer. Następnie odbył się uroczysty przemarsz w asyście orkiestry na stadion Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, gdzie miało miejsce oficjalnie otwarcie Jubileuszowej Parafiady.

Program obejmował zawody sportowe w kilku konkurencjach: piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa, ringo, warcaby, pchniecie kulą, tenis stołowy, sztafeta mieszana oraz biegi i chody na kilku dystansach. Wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach: plastycznym, wykonując rysunki dowolną techniką na temat: „Pobyt papieża Franciszka na Litwie” oraz wiedzy na ten sam temat; wiedzy biblijnej o Księdze Hioba; piosenki ludowej, religijnej lub estradowej; artystycznym z kilkunastominutowym programem dowolnym pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Po zawodach przewidziano również czas na spotkania integracyjne grup. A mottem tegorocznej Parafiady stały się słowa najsłynniejszego pijara polskiego oświecenia, Stanisława Konarskiego: „Dokładajcie wszelkich starań kształcąc: serce cnotami,ciało ćwiczeniami, umysł naukami”.

W ramach parafiadowego współzawodnictwa prowadzona była klasyfikacja generalna.

Miejsce I - Parafia Wniebowzięcia NMP w Mickunach – 180 punktów.

Miejsce II - Parafia Zwiastowania NMP w Landwarowie – 100 puntow.

Miejsce III - Parafia Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach – 88 punktów.

Finaliści wezmą udział w 31. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się od 7 do 13 lipca 2019 r. w Warszawie.

W drugim dniu zaplanowano wycieczkę edukacyjną dla grup polonijnych i z Polski.

Źródło: Stowarzyszenie Parafiada