Forum Edukacyjne o innowacjach pedagogicznych

Forum Edukacyjne o innowacjach pedagogicznych

W Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach odbyła się Ogólnopolska Inauguracja roku szkolnego 2019/20. Mszy św. przewodniczył o. Mateusz Pindelski, Przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. W ramach Inauguracji odbyło się 16. Forum Edukacyjne poświęcone innowacjom pedagogicznym. Gościem spotkania był o. Miguel Giráldez z Rzymu.

Tutoring, mediacje rówieśnicze, niekonwencjonalne zajęcia, np. z kodowania, możliwość percepcji świata za pomocą smaku, dalej wolontariat w różnych środowiskach: począwszy od rówieśniczego, poprzez domy dziecka i pośród osób starszych, a także przy organizacji wymagających logistycznie imprez - to tylko niektóre przykłady, którymi dzielili się uczestnicy, nauczyciele ze szkół z Elbląga, Poznania Łowicza, Bolesławca, Katowic, Krakowa i Warszawy.

O. Miguel Giráldez jest obecnie Asystentem Generalnym Zakonu Pijarów dla Okręgu Europy. Przez lata był Dyrektorem Pijarskiego Instytutu Nauk o Edukacji w Madrycie w Hiszpanii, Rektorem Uniwersytetu Krzysztofa Kolumba w Veracruz w Meksyku i Doradcą ds. Innowacji Pedagogicznych w Rządzie Autonomicznego Regionu Andaluzji w Hiszpanii.

W czasie Forum o. Mateusz Pindelski zapowiedział powstanie Pijarskiej Rady ds. Edukacji i Innowacji Pedagogicznych. Przyszedł czas, aby po kilkudziesięciu latach odnowionego szkolnictwa pijarskiego w Polsce włączyć się aktywnie w dyskusję nad systemem edukacji w naszym kraju - powiedział.

Równoległe spotkanie dla młodzieży poprowadził o. Rafał Roszer, dyrektor pijarskiej szkoły w Elblągu.

Organizatorem 16. edycji Forum oraz Inauguracji jest od lat Stowarzyszenie Parafiada, Kolegium Pijarów w Warszawie przy współpracy z Wydziałem Katechetycznym Archidiecezji Warszawskiej.

Radio Warszawa