Wielki Tydzień w naszych domach

Wielki Tydzień w naszych domach

Nabierzcie Ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliżą się wasze odkupienie (Łk 21, 28) – tymi słowami rozpoczął orędzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, które zostało opublikowane w przeddzień rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia. 

Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim wspominającym mękę, śmierć i zmartwychwastanie Chrystusa – powiedział abp Gądecki w orędziu. W dalszej części przewodniczący Episkopatu podkreślił, jak ważne są dla chrześcijan nadchodzące dni. W tym roku nie będziemy mogli uczestniczyć w wspólnej celebracji Liturgii Paschalnej, pierwszy raz od czasu wojny. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza – kontynuował abp Gądecki. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem. Dlatego nie zapominajmy, aby w tych dniach przygotować się do tego najważniejszego dnia, jakim będzie przeżywaniem zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Zachęcamy do włączenia się w przeżywanie liturgii w naszych domach. 

Niedziela Palmowa

Jest to dzień, który rozpoczyna Wielki Tydzień. Włączajmy się w transmisje mszy świętych i nabożeństwo Gorzkich Żali, które są transmitowane przez telewizję, a także nasze parafie. O godz. 12.00 zachęcamy, aby rodzinnie włączyć się w modlitwę Anioł Pański z papieżem Franciszkiem w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny. W tym dniu rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca, aby w mediach społecznościowych publikować zdjęcia palm z hasztagiem #palma. Do zdjęcia można również dołączyć cytat z Pisma Świętego. Uczestnicząc w akcji #palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę – zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Wielka Środa

Te trzy dni: Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa niech będą dniami pojednania. Nie każdy będzie mógł przystąpić do indywidualnej spowiedzi. Wytyczne znajdujące się w Katechizmie mówią o możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów, również ciężkich, wtedy, gdy wierni nie mają dostępu do kapłana i z tego powodu nie mogą skorzystać z sakramentalnego rozgrzeszenia. W takiej sytuacji, po rachunku sumienia, należy wzbudzić żal doskonały za grzechy i postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. W ten sposób, możemy wrócić do łaski Bożej, o czym mówił również papież Franciszek.

Wielki Czwartek

W tym dniu sięgamy do źródła, jakim jest Msza Święta – do Ostatniej Wieczerzy. Wtedy Jezus Chrystus ustanawia sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Msza Krzyżma Świętego, która odbywała się tego dnia została wyjątkowo przeniesiona na inny termin, który zostanie ustalony po ustaniu pandemii. Wiernych zachęcamy, aby w ramach zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy” odprawili w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się w ten sposób ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu. Także w tym dniu zachęcamy do duchowej łączności w modlitwie poprzez uczestniczenie w transmisjach online. Polecajmy również w naszych modlitwach wszystkich kapłanów, a w szczególności tych posługujących w naszych parafiach.

Wielki Piątek

Dzień, w którym przeżywamy Liturgię Męki Pańskiej. Zachęcamy, aby w tym dniu odprawić w gronie rodzinnym Drogę Krzyżową oraz uczestniczyć w modlitwie osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej. Będzie to naszym wyrazem uczestnictwa w odbywającej się podczas liturgii tego dnia adoracji krzyża. Warto również, aby w szczególnym miejscu naszego domu znalazł się wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Dzień ten jest jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się ofiary eucharystycznej, poprzez transmisję online zachęcamy do uczestniczenia liturgii Wielkiego Piątku.

Wielka Sobota

Jest dniem Wigilii Paschalnej, dopełnieniem wszystkiego, co przeżywaliśmy i rozważaliśmy w poprzednich dniach. Poprzez uczestnictwo w transmisji online tego dnia odnówmy nasze przyrzeczenia chrzcielne przy zapalonej świecy, które przypomną, że to właśnie przez chrzest możemy być zbawieni.

Niedziela Zmartwychwstania

Przeżywając tajemnicę Zmartwychwstania łączmy się w duchowym uczestnictwie we Mszy Świętej poprzez transmisje online. Przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania zaleca się odczytać błogosławieństwo stołu.

Wersja PDF - „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”

Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją – pociesza nas prorok Nehemiasz (Ne 8, 10) – powiedział przewodniczący Episkopatu. Z tymi słowami przeżywajmy Wielki Tydzień i oczekujmy ponownego Zmartwychwstania naszego Pana modląc się słowami psalmu: Przywróć mi radość Twojego zbawienia i wzmocnij mnie duchem ofiarnym (Ps 51, 14).


MK